آموزش

برنامه Compizconfig settings manager و آموزش ابزار های آن (قسمت اول )

Print Friendly, PDF & Email

( این بخش ابتکار خود من بود و از سایت هاو وبلاگ های دیگر استفده نشده است , جنبه آموزشی داردو برای رفع ایراداتی که دوستان ذکر کرداند گذاشته شده است , امیدوارم که شما دوستان عزیز را راضی کند و اگر مورد استقبال قرار گیرد از این قبیل نوشته ها بیشتر خواهیم داشت  …. حسینی)

بسیاری از افرادی که به لینوکس علاقه مند شده اند هنوز با محیط جذاب و ویژه آن آشنا نشده اند و محیط لینوکس کم کم برایشان خسته کننده می شود .

(شخصا این قدر جلوه های ویژه و افکت ها رو در اوبونتو فعال کردم که وقتی تغییر سیستم میدم وا به محیط ویندوز حتی ویندوز سون میرم برام خسته کننده و کسل کننده میشه و نمی تونم توی اون محیط بمونم)

برای اجرای جلوه های ویژه در اوبونتو شما  به چند برنامه نیاز دارید که پیش نیاز هستند :

۱) کارت گرافیک شما باید نصب باشد , اگر کارت گرافیک نصب نباشد یا می خواهید از نصب بودن آن اطمینان داشته باشید باید به برنامه System > Administration > Additional drivers  بروید و در برنامه Additional drivers اگر درایوری نیاز به نصب باشد در صفحه نمایش داده می شودو با زدن گزینه Active آن درایور نصب می شود و بعد از شما می خواهد برای فعال کردن درایور سیستم را ری بوت کنید.

نکته : در بعضی از کارتهای گرافیک همانند ورژن های قدیمی ATI و Nvidia و intel و … کارت گرافیک به صورت پیش فرض نصب می شود و نیاز به نصب ندارد و شما  نام درایور مورد نظر را در برنامه Additional drivers نمی بینید.

 

۲) برنامه compizconfig setting manager را جست و جو و نصب کنید ( دو ورژن از این برنامه موجود است که فرقی نداره کدوم باشه )

 

بعد از نصب باید برنامه را اجرا کنید .

به مسیر System > preferences > Compizconfig setting manager بروید یا ا گر از پنل یونیتی استفاده می کنید در جست و جوی یونیتی بنویسید cc و اینتر را بزنید تا برنامه اجرا شود.

بعد از اجرای برنامه شما گزینه های بسیاری رو می بینید .( که در بخش های بعدی استفاده های هر کدام از این گزینه ها را شرح خواهم داد )

اگر می خواهید پنجره های شما به حالت ژله ای یا لرزان در بیایندتیک  گزینه Wobbly Windows را فعال کنید. در صورت تمایل می توانید با کلیک کردن بر روی Wobbly Windows تنظیمات بیشتری بر روی آن اعمال کنید.

 

در قسمتی که با رنگ قرمز هاشور خورده است ( Friction , spring k , grid , minimum )شما می توانید میزان حساسیت لرزش پنجره ها را کم و زیاد کنید.

در قسمتی که با رنگ سبز هاشور خورده است دو گزینه Map Effect و Focus Effect با تغییر حالت های آنها از حالت none به Silver در آیکون ها با تکان دادن آن ها و Applications menu & places & … با باز کردن لرزش به وجود میاید.

 

در قسمتهای بعدی ابزار های دیگر برنامه Compizconfig settings manager را شرح خواهم داد .

Related Articles

5 thoughts on “برنامه Compizconfig settings manager و آموزش ابزار های آن (قسمت اول )”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close