آموزش

Linux mint 12 و پروژه Unity !

Print Friendly, PDF & Email


Linux Mint 12 “Lisa” RC

در تاریخ 2011-11-12 یعنی حدود ۴ روز پیش Linux mint 12 RC منتشر شد !

در نسخه آزمایشی لینوکس مینت یک تفاوت عجیب به چشم میخوره , لینوکس مینت در حال حاضر  ریتینگ اول رو در سایت www.distrowatch.com رو به خود داده و این یعنی این که اوبونتو به رده دوم ریتینگ رفته !

تفاوت لینوکس مینت و اوبونتو در چیست و چی شد که مینت جای اوبونتو رو گرفت ؟‌

اما چه چیز باعث شد که اوبونتو به رده دوم بره ؟‌ مگه لینوکس مینت برگرفته شده از اوبونتو نیست پس چرا از اوبونتو پیشی گرفته ؟

برمی گردیم به سالها پیش و ببینیم چی شد که اوبونتو پیشرفت کرد و لینوکس تازه متولد شده بعد از یکی دو سال موفق شد رده اول لینوکمس رو به خود بده و پرطرفدارترین لینوکس بشه ؟‌

مارک شاتل ورث از تیم دبین جدا میشه و شرکت کنونیکال رو راه اندازی می کنه

مارک دبین رو با تیم توسعه قوی و پشتیبانی مالی خودش تغییر میده و اوبونتو رو معرفی می کنه.

اوبونتو با تبلیغات ,  تغییرات و کاربر پسند کردن خود بعد از یکی دو سال پا به جای قویترین لینوکس ها می گذاره و رده نخست رو به خودش میده.

این روند همین طور ادامه داشت و اوبونتو فاصله زیادی با لینوکس های دیگه پیدا می کنه که در برخی از سایت ها و بعضی از مردم که اون رو فقط یک سیستم عامل می دونستند می گفتند اون یک لینوکس نیست !

اوبونتو تجارب تلخ و دشواری هایی که یک کاربر تازه کار لینوکس داشت رو به فراموشی می سپاره و موفق میشه مایکروسافت و اپل رو به مبارزه بطلبه.

در حال حاضر اولین سیستم عامل پر استفاده در دنیا اول ویندوز شرکت مایکروسافته بعد مکینتاژ‌شرکت اپل و پشت سرش اوبونتو قرار داره ( که چندی پیش شنیدم اوبونتو داره به رده دوم میاد و جای اپل رو داره میگیره )

اما عجیب نیست در یک سال گذشته اوبونتو که این همه موفقیت داشته بعد از انتشار دو نسخه ۱۱.۰۴ و ۱۱.۱۰ به رده دوم لینوکس بره ؟‌ عجیب نیست که لینوکس مینت داره جای اوبونتو رو میگیره ؟‌

عجیب نیست اوبونتو که ریتینگش در سایت distrowatch همیشه حده اقل ۵۰۰ تا با لینوکس های دیگه فرق داشته حالا ریتینگش 200 , 300 تا از لینوکس مینت عقب تر رفته ؟‌

در حال حاضر ریتینگ لینوکس مینت در ۶ ماه گذشته 2374 شده و اوبونتو در ۶ ماه گذشته 2090 شده !

اما در سال ۲۰۱۰ ریتینگ اوبونتو 2185 بود و ریتینگ فدورا 1517  و لینوکس مینت 1487 بود !

تفاوت رو می بینید ؟

پروژه اوبونتو با سرو کار اومدن تبلت ها و تکنولوژی تاچ تغییرات زیادی کرد و راه کار خودش رو عوض کرد.

مارک شاتل ورث در نوشته ای توضیح داد که شرکت کنونیکال از این به بعد وقت و انرژی خودش رو به سمت و سوی تبلت ها و گوشی های هوشمند خواهد برد !

حالا می فهمیم چرا یونیتی !‌

Unity کاملا مناسب با تبلت هاست و اوبونتو با این ریسک خود شاید در آینده ای نه چندان دور در دنیای تکنولوژی آینده پدیده ای به حساب بیاد !

تازه کاران با Unity ریاد مشکل ندارند و مشکل بیشتر برای کاربران کهنه کار اوبونتو پیش اومد و بعضی از کاربران ترجیح دادند که به دسکتاپی شبیه به دسکتپ قبلی برگردند و بهترین نسخه و بهترین توزیع که شبیه به قبلی باشه و حتی ساده تر از اون و آماده تر باشه بروند و لینوکس مینت تمام مزایای اوبونتو رو رو داشت و حتی با نصب پیش فرض کدک های تصویری و دسکتاپی ساده و زیبا , آپدیت سریع و مخازنی همانند اوبونتو دقیقا همان اوبونتو بود !

کار با لینوکس مینت راحته و به تمام تازه کاران توصیه میشه .

اگر لینوکس مینت رتبه اول سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس رو بگیره انگار که اوبونتو رتبه اوله و تفاوت این دو از تفاوت اوبونتو و دبین کمتره !‌

من اوبونتو رو دوست دارم , لینوکس مینت رو دوست دارم , دبین رو دوست دارم و برای من فرقی نداره که کدوم یکی رو داشته باشم , بعد از اومدن آخرین نسخه از هر کدوم نصبش می کنم و تغییراتش رو نگاه می کنم

  پس در مطالب بالا از هر نوع نظر شخصی پرهیز کردم و صرفا واقعیات دنیای اوبونتو رو نوشتم .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن