به مناسبت سالگرد تولد دیبان و گنوم: آشنایی با دبیان و گنوم

Print Friendly, PDF & Email

چند سال پیش در همین روز ها دو محصول بزرگ در حوضه گنو/لینوکس منتشر شد. البته اشتباه نکنید این دو محصول در دو سال متفاوت معرفی شدند! این دو محصول دبیان یک سیستم عامل آزاد و میزکار معروف گنوم هستند. هر دو محصول کاربران بسیار زیادی دارند و این کاربران در سرتاسر دنیا در سالگرد تولد این دو محصول جشن گرفتند. در ادامه می توانید با این دو محصول و تاریخچه آنها آشنا شوید.

دبیان
دبیان: یک سیستم عامل آزاد

دبیان

16 آگوست 1193 بود که دبیان پایه گذاری شد. دبیان یک سیستم عامل آزاد است.بیش از 29000 بسته نرم افزاری این سیستم عامل را همراهی می کنند. 19 سال پیش بود که این سیستم عامل توسط Ian Murdock بنیان گذاری شد ؛ در سال هایی که مبحث توزیع کاملا ساده و ابتدایی بود. Ian با کمک گرفتن از فلسفه گنو/لینوکس پروژه را قدرتمند کند. حال پس از گذشت این سال ها و رونمایی از 6 نسخه , دبیان با عرضه هر نسخه قدرت خود را به رخ سایر توزیع ها می کشد.

دبیان هم اکنون بیشتر به عنوان یک نسخه اصلی به کار می رود و بسیاری از نسخه ها مثل معروف ترین توزیع لینوکس یعنی اوبونتو از بر پایه این توزسع هستند.

این نسخه ها عبارت اند از :

..::سایت رسمی دبیان::..

لوگو گنوم
گنوم: یک میزکار آزاد

گنوم

کمتر کسی است که در حوزه لینوکس فعالیت کند و گنوم را نشناخته باشد. گرچه هم اکنون در اوبونتو یونیتی جایگزین گنوم شده است , اما هنوز هم خیلی از افراد هستند که به نصب این میزکار بر روی اوبونتو می پردازند. این میز کار بر اساس فلسفه نرم افزار آزاد در تاریخ  ۱۵ آگوست ۱۹۹۷ پایه گذاری شد. پایه گذاران دو دانشجو بودند به نام های  Miguel de Icaza و Federico Mena Quintero بودند. هدف آن دو ایجاد یک میزکار آزاد و قابل‌گسترش بود که بر روی تمامی توزیع‌های گنو/لینوکس و سیستم‌عامل‌های مبتنی بر  یونیکس قابل نصب و اجرا باشد. در سال 2000 بنیاد گنوم تاسیس شد و کار به صورت غیر دولتی ادامه یافت.

..::نمایش کامل تاریخچه::..

منابع

دبیان

گنوم

توصیه ها

فلسفه‌ی نرم‌افزار آزاد

فلسفه‌ی گنو/لینوکس

سیستم‌عامل آزاد چیست؟

بنیاد گنوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *