آموزشپیشنهاد

قراردادن «شنبه» به عنوان روز اول هفته در اوبونتو

Print Friendly, PDF & Email

هر گاه از اوبونتو – یا در کل یک سیستم‌عاملِ متن‌باز – سخن به میان می‌آید، بومی‌سازی و شخصی‌سازی نخستین مقوله‌هایی اند که در ذهن تداعی می‌شوند. امّا از آن‌جا که ما، بنا به دلایلی، از زبان فارسی کم‌تر برای اینترفیسِ نرم‌افزارها استفاده می‌کنیم، همیشه به دنبالِ شخصی‌سازیِ اینترفیسِ انگلیسی هستیم. یکی از مواردِ جزئی و کوچکی که همیشه برای من مهم بوده، این است که «شنبه» به عنوان روز اوّل هفته نمایش داده شود.

به فایل‌هایی که شاملِ تنظیم‌های منطقه‌ای (regional)، همچون شیوه‌ی نگارش عددها، ثبتِ تاریخ، ساعت، و مانندِ این‌ها هستند، locale می‌گویند. locale-های اوبونتو در پوشه‌ای به این نشانی قرار دارند:

/usr/share/i18n/locales

نخست، باید مطمئن شویم که هم‌اکنون از locale ِ انگلیسیِ امریکا استفاده می‌کنیم. برای این کار، کافی ست، از System Settings در منوی اصلی، واردِ Language Support شویم و رویِ زبانه‌ی Regional Formats کلیک کنیم. locale-ها نخست با زبان و سپس با نامِ کشور مشخّص می‌شوند؛ برای مثال، برای تنظیماتِ منطقه‌ایِ زبانِ انگلیسیِ ایالاتِ متحدِ امریکا فایلِ en_US در پوشه‌ی locale-ها وجود دارد، که با ویرایش آن می‌توان این قالب‌ها را تغییر داد.

تنظیماتِ زبان

پس ترمینالی باز می‌کنیم و می‌نویسیم:

sudo gedit /usr/share/i18n/locales/en_US

سپس، در فایلِ بازشده، (با Ctrl+F) عبارتِ first_weekday را جست‌وجو می‌کنیم، و مقدارِ 7 را برای آن قرار می‌دهیم؛ یعنی:

first_weekday 7
first_workday 7

 پس از بستن و ذخیره‌ی فایل، فرمان زیر را نیز اجرا می‌کنیم:

sudo dpkg-reconfigure locales

پس از یک بار log out، نتیجه، این می‌شود:

شنبه اول هفته

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۷ نظرها

  1. فقط ای کاش می‌شد این کار در پارتیشن خانگی انجام می‌شد تا با هر بار فرمت پارتیشن ریشه کاربر مجبور نباشد دوباره این تنظیمات را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن