فدورا ۱۸ بالاخره آمد!

Print Friendly, PDF & Email

فدورا 18 با نام گاو کروی منتشر شد. البته طبق زمان بندی قرار بود آبان ماه این نسخه به دست کاربران برسد ولی بالاخره پس از 8 بار تاخیر دیروز ساعت 5 ب.ظ به وقت ایران فدورا 18 عرضه شد. 8 بار تاخیر این نسخه را پر تاخیرترین نسخه فدورا کرده است. دلایل گوناگونی هم برای این موضوع وجود داشته مثل مشکل در نصاب. به هر حال این سیاست فدوراست که تا محصولش به خوبی آماده نباشد آن را عرضه نکند ، بر خلاف اوبونتو که زمان بندی برایش از کیفیت هم مهم تر است.

fedora 18
فدورا ۱۸ با نام گاو کروی منتشر شد!

بگذارید با مهم ترین تغییرات و ویژگی های این گاو کروی شروع کنیم:

اینترفیس جدید در نصاب

این نصاب جدید از بوت امن پشتیبانی می کند در نتیجه کاربران ویندوز 8 هم می توانند از فدورا استفاده کنند. همچنین ظاهر جدید (Anaconda) برای کاربران تازه کار ملموس تر است  در حالی که گزینه های پیشرفته همچنان قابل استفاده هستند.

Fedora 18 installer

 

Fedora 18 installer

 

Fedora 18 installer screenshot

 

Fedora 18 installer

 

با این وجود نصاب 100 درصد تکمیل نیست و ممکن است مشکلاتی داشته باشد پس بهتر است این نوشته را بخوانید.

گنوم 3.6

میزکار پیشفرض فدورا 18 گنوم 3.6 است ( گنوم شل اینترفیس پیشفرض است).  تجربه ای عالی از گنوم شل دست نخورده با کلیه نرم افزار های پیشفرض آن مانند : Nautilus ، GNOME Contacts Boxes ، Documents ، Totem وغیره.

 

Fedora 18 screenshots

 

Fedora 18 screenshots

 

Fedora 18 screenshots

 

میزکارهای MATE و Cinnamon در مخازن در دسترس اند

کسانی هم که گنوم شل را دوست ندارند می توانند از MATE و Cinnamon (که خود از گنوم گرفته شده اند) استفاده کنند. این میزکارها اکنون در مخازن رسمی فدورا 18 در کنار KDE Plasma 4.9 و Xfce 4.10 و LXDE قایل استفاده هستند. (برای سه میزکار آخر اسپین جداگانه هم عرضه شده است)

دیگر تغییرات

فدورا ۱۸ یک ابزار جدید را برای آپدیت فدورا به نسخه بالاتر معرفی کرده است که FedUP نام دارد. پیشنهاد می کنم روش استفاده از FedUP برای آپدیت سیستم را مطالعه کنید.

 

Fedora 18 updates screenshot

 

همچنین فدورا حالت بروزرسانی آفلاین را معرفی کرده است که خیلی از موارد در کنار استفاده شما از سیستم بروزرسانی می شوند ولی بعضی از آن ها نیاز به ری استارت دارند. هنگام بوت شما در حالت آپدیت قرار می گیرید که برای جلوگیری از مشکلات مربوط به کتابخانه ها و خدماتی است که در حال اجرا هستند.

نرم افزار های پیشفرض

Fedora 18 screenshots

 

فدورا 18 با

Linux Kernel 3.6

X Server 1.13

وبرنامه های پیشفرضی چون:

Nautilus 3.6.3

GNOME Control Center 3.6.3

Evolution 3.6.3

GNOME Documents 3.6.2

GNOME Boxes 3.6.2

Deja Dup backup tool 24.0

Rhythmbox 2.98

Empathy 3.6.2

Firefox 18

Cheese 3.6.2

Shotwell 0.13.1

Transmission 2.72

GDM 3.6.2

LibreOffice 3.6.3.2

و البته GNOME 3.6  و GTK 3.6.2 عرضه شده است.

بارگیری فدورا ۱۸

برای بارگیری فدورا ۱۸ می توانید به صفحه بارگیری فدورا مراجعه نمایید و محیط پیشفرض یا دیگر اسپین های آن را دریافت و نصب نمایید.

درضمن پیشنهاد می کنم از “Fedora Utils” در فدورا بهره ببرید. یک ابزار tweak در فدورا برای نصب آسان بسته هایی که در مخازن اصلی فدورا نیستند.

su -c “curl http://master.dl.sourceforge.net/project/fedorautils/fedorautils.repo -o /etc/yum.repos.d/fedorautils.repo && yum install fedorautils”

8 دیدگاه دربارهٔ «فدورا ۱۸ بالاخره آمد!»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *