با wubi خداحافظی کنید ، به فرزند Gwibber سلام!

Print Friendly, PDF & Email

27 آوریل نزدیک می شود و تغییرات نمایان می شوند. در این میان 2 اتفاق بر جسته وجود دارد. حذف wubi ، نصاب اوبونتو برای کاربران ویندوز، که اوبونتو را بسیار ساده در کنار ویندوز نصب می کرد و جایگزینی نرم افزار Friends با Gwibber توسط کنونیکال. در ادامه به بررسی این تغییر و تحولات می پردازیم.

مرگ wubi

یکی از ساده ترین روش های نصب اوبونتو در کنار ویندوز استفاده از wubi بود. هر چند به نظر بسیاری از کاربران این نصب یک نصب واقعی نیست. حالا با آمدن نسخه بتا اوبونتو ۱۳.۰۴ شاهد حذف این ابزار هستیم. امروز هم در کنار گزینه دریافت اوبونتو 12.10 با این نصاب یک اخطار دیده می شود.

Selection_008

به نظر می رسد کنونیکال به طور جدی به مقابله با ماکروسافت و محصول این شرکت یعنی ویندوز پرداخته. این تغییرات می تواند جوابی به کارشکنی های ماکروسافت در مقابل اوبونتو باشد.

Friends، جایگزین Gwibber

بسیاری از کاربران پس از دریافت اوبونتو ۱۳.۰۴ بتا متوجه تغییری عجیب شدند. نرم افزار Gwibber از پیش نصب نشده بود. این نرم افزار که یک رابط برای شبکه های اجتماعی است یکی از محبوب ترین best online casino نرم افزار های اوبونتوست که از نسخه 10.04 به صورت پیش فرض در اوبونتو نصب شده بود و حتی قبل از آن هم کاربران زیادی را به خود اخنصاص داده بود.

با معرفی ubuntu touch توسط کنونیکال و مشخص کردن استاندارد های جدید در طراحی نرم افزار ها باید منتظر چنین تغییراتی می بودیم. Gwibber با زبان پتیتون نوشته شده اما استاندارد جدید اوبونتو از ما QML می خواهد. توسعه دهندگان Gwibber هم دست به کار شدند و این نرم افزار را دوباره نوشتند. و این چیزیست که متولد شد:

Friends-App ، نسل بعدی Gwibber
Friends-App ، نسل بعدی Gwibber

رابط کاربری بسیار نزدیک به همان چیزیست که در نسخه آزمایشی ubuntu touch دیدیم. یک رابط زیبا ، ساده و تمیز. شبکه های اجتماعی زیادی توسط Friends پشتیبانی می شوند از جمله فیس بوک. امیدوارم در آینده شاهد ظهور نرم افزار هایی با رابط های کاربری این چنینی باشیم.

توجه کنید که هنوز Friends به طور پیش فرض در اوبونتو نصب نیست (به خاطر دلابل امنیتی) اما شما می توانید آن را به راحتی از مرکز نرم افزاری اوبونتو دریافت و نصب کنید:

Fiends در ubuntu software center – اوبونتو ۱۳.۰۴

برای نصب در اوبونتو ۱۲.۱۰:

sudo add-apt-repository ppa:canonical-qt5-edgers/qt5-proper
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-sdk-team/ppa
sudo add-apt-repository ppa:super-friends/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install friends-app unity-lens-friends

در ادامه تصاویر بیشتری از این نرم افزار را مشاهده می کنید:

Status Updating in Friends

Pull To Refresh

Replying to a Mention

inline replying in friends-app

gwibber-input

منبع: omgubutu

About علی نعمت اللهی

برنامه نویس ، طراح وب ، وبلاگ نویس و... و البته عاشق دنیای آزاد :)

Check Also

Gadgets/Widgets in Linux

درود امروز میخوام به شما ابزاری رو معرفی کنم تا بتویند Gadgets/Widgets  هایی رو به لینوکس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *