پی‌دی‌اف دورگه چیست

Print Friendly, PDF & Email

PDF ِ دورگه (یا hybrid) فایل PDF ای است که فایل ODF ِ آن نیز در آن گنجانده شده؛ در نتیجه، افزون بر این که می‌توان آن را به صورت PDF باز کرد، می‌توان آن را در هر زمان با LibreOffice ویرایش کرد و تغییر داد.

یعنی این فایل را هم با برنامه‌ی Evince (یا همان Document Viewer) می‌توان باز کرد، و هم با LibreOffice Writer؛ برنامه‌ی Evince آن را به صورت یک فایل PDF ِ معمولی می‌خواند، و Writer آن را به صورت یک فایل ODTی معمولی باز می‌کند. در نتیجه، به آسانی می‌توان آن را تغییر داد و دوباره به صورت PDF ِ دورگه ذخیره کرد.

برای ایجاد PDF ِ دورگه در Writer کافی است از منوی File، گزینه‌ی Export as PDF را انتخاب کنید؛ سپس در پنجره‌ی بازشده، ذیل بخش General از زبانه‌ی General، گزینه‌ی Embed OpenDocument File را تیک بزنید.

hybrid PDF

فایل PDF ِ ایجادشده را می‌توان به راحتی با Open کردن در Writer ویرایش کرد.

دقت داشته باشید، برای ذخیره‌ی تغییرات اعمال‌شده، باید فایل را دوباره به صورت PDF ِ دورگه export کنید.

منبع

About علی نجفی

مهندسیِ مکانیک خونده'م. شیفته‌یِ دنیایِ متن‌باز، به ویژه اوبونتو و فایرفاکس ام. زبان‌شناسی، ترجمه، و ترانویسیِ فارسی از مهم‌ترین علاقه‌مندی‌ها'م ان. کدنویسی رو هم دوست دارم، از C گرفته تا جاوا و HTML5. نصبِ ویندوز و اوبونتو، پارتیشن‌بندی، برنامه‌هایِ آفیس (MS Office و LibreOffice) رو خوب بلد ام. بسیار اهلِ شخصی‌سازی ام! از پاییزِ ۸۹ به خانواده‌یِ اوبونتو پیوستم، و خیلی زود در اون غرق شدم؛ خطِ اوبونتو و رابطِ کاربریِ یونیتی رو همیشه ستایش می‌کنم. دوست دارم چیزایِ جدید رو امتحان کنم؛ از عادت و سنّت بیزار ام!

Check Also

آموزش ترمینال لینوکس بخش اول – دایرکتوری ها

در این آموزش با دستورات cd , pwd , ls و مفهوم ترمینال آشنا می …

One comment

  1. اگه یه فایل pdf از اینترنت دانلود کردیم از کجا بفهمیم که دورگه هست یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *