صفحه‌ی login اوبونتو به عنوان صفحه‌ی lock‏

Print Friendly, PDF & Email

اگر شما هم از آن دسته از کاربران اوبونتو هستید، که به میزکار یونیتی (Unity) علاقه‌مند اید، و با صفحه‌یِ lock ِ ساده‌ی آن مشکل دارید، با ترفندهایی ساده و سطحی می‌توانید صفحه‌ی login ِ اوبونتو (LightDM) را به جای آن قرار دهید.

فرمان زیر، با نمایش صفحه‌ی login و نام کاربر فعال، این کار را ممکن می‌سازد:

دقت داشته باشید، که با این فرمان، کاربر log out نمی‌شود؛ بلکه میزکار او قفل می‌شود، و اگر از تصویری شخصی برای پس‌زمینه استفاده کرده باشد، نمایش داده نمی‌شود.

پس از Suspend و Hibernate

برای قفل‌کردن میزکار پس از Suspend و Hibernate و نمایش صفحه‌ی login به جای آن، می‌توان فرمان بالا را به فهرست فرمان‌های اجرایی در حین Suspend و Hibernate افزود. برای این کار، فایل زیر را ایجاد کنید:

و متن زیر را در آن بچسبانید:

پس از ذخیره و بستن فایل، با فرمان زیر به آن، مجوز اجرا (executable) بدهید:

سپس، در تنظیمات «روشنایی و قفل» در System Settings، ‏Brightness and Lock، تیک آخرین گزینه، یعنی:
Require my password when waking from suspend
را بر دارید.

اکنون، رایانه‌ی خود را Suspend کنید و نتیجه را ببینید.

به جای صفحه‌ی Lock با Ctrl+Alt+L

برای نمایش صفحه‏‌ی login با زدن کلیدهای Ctrl+Alt+L، می‌توان در تنظیمات صفحه‌کلید میان‌برِ جدیدی ایجاد کرد که فرمان بالا را اجرا کند.

برای این کار، در System Settings به Keyboard بروید، و در بخش Shortcuts روی دکمه‌ی + تلیک کنید. برای نام (Name)، مثلن Login screen، و برای فرمان (command) فرمان یادشده در بالا را درج کنید.

اکنون، باید میان‌بر اصلی سیستم را از کار بیندازیم. برای این کار، در بخش System، ابتدا روی میان‌بر Lock Screen تلیک کرده و کلیدهای دیگری، مثلن Ctrl+Alt+K را بزنید؛ سپس دوباره روی آن تلیک کرده و Backspace بزنید تا میان‌بر غیرفعال شود. تغییر میان‌بر پیش از غیرفعال‌کردن آن، لازم است.

پس از تغییر و غیرفعال‌کردن میان‌بر اصلی سیستم، به بخش Custom Shortcuts بر گردید، و کلیدهای Ctrl+Alt+L را برای میان‌بر جدیدِ Login screen تعریف کنید.

توجه داشته باشید، اشکال این میان‌بر آن است، که با زبان فارسی کار نخواهد کرد؛ و برای زدن کلید L حتما باید زبان صفحه‌کلید لاتین باشد. اگر اصرار دارید میان‌بر با زبان فارسی هم کار کند، می‌توانید میان‌بر دیگری با همان فرمان، اما با صفحه‌کلید فارسی (Ctrl+Alt+Arabic meem) ایجاد کنید؛ و یا از برنامه‌ی CCSM ‏(CompizConfig Settings Manager) برای تعریف میان‌بر استفاده کنید.

برگرفته از AskUbuntu

About علی نجفی

مهندسیِ مکانیک خونده'م. شیفته‌یِ دنیایِ متن‌باز، به ویژه اوبونتو و فایرفاکس ام. زبان‌شناسی، ترجمه، و ترانویسیِ فارسی از مهم‌ترین علاقه‌مندی‌ها'م ان. کدنویسی رو هم دوست دارم، از C گرفته تا جاوا و HTML5. نصبِ ویندوز و اوبونتو، پارتیشن‌بندی، برنامه‌هایِ آفیس (MS Office و LibreOffice) رو خوب بلد ام. بسیار اهلِ شخصی‌سازی ام! از پاییزِ ۸۹ به خانواده‌یِ اوبونتو پیوستم، و خیلی زود در اون غرق شدم؛ خطِ اوبونتو و رابطِ کاربریِ یونیتی رو همیشه ستایش می‌کنم. دوست دارم چیزایِ جدید رو امتحان کنم؛ از عادت و سنّت بیزار ام!

Check Also

آموزش ترمینال لینوکس بخش اول – دایرکتوری ها

در این آموزش با دستورات cd , pwd , ls و مفهوم ترمینال آشنا می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *