نقد و بررسی

۱۰ دلیل برای انتخاب گوشی اوبونتو به عنوان گوشی بعدیتان

Print Friendly, PDF & Email

گوشی اوبونتو (Ubuntu Phone) قرار است امسال به بازار بیاید. با وجود بازیگران روزافزونی که به بازار تولید سخت‌افزار وارد می‌شوند می‌توانید شرط ببندید که عزیز دلِ دنیای لینوکس کم کم راه خودش را به هر بازار قابل تصوری باز کند. بزرگترین علامت سوالْ بازار آمریکا است. با وجود دژ مستحکم اندروید و iOS میان کاربران آیا این سکوی جدید موفقیتی کسب خواهد کرد؟ من قویاً باور دارم که نه تنها گوشی اوبونتو می‌تواند گوشی آیندهٔ شما باشد بلکه باید باشد! برای این امر ۱۰ دلیل دارم:

۱: واسط کاربری یونیتی

از اول کار، واسط یونیتی با در نظر گرفتن ابزارهای لمسی مثل گوشی و موبایل ساخته شد. یونیتی اول در سال ۲۰۱۰ منتشر شد و این یعنی که ۴ سال و ۴ انتشار عمده را از سر گذارنده تا برای استفادهٔ گسترده و تجاری موبایل تنظیم دقیق شود و بلوغ پیدا کند. این تنظیم دقیق قبل از انتشار اولیه در دنیای نرم‌افزار بی‌سابقه است. علاوه بر این، سورس کد یونیتی برای دسکتاپ خانگی و ابزارهای موبایل ۱۰۰٪ یکی است پس شبکهٔ جهانی توسعه‌گران متن‌باز که روی یونیتی کار می‌کنند آن را هم برای پی‌سی و هم برای موبایل تبدیل به یکی از بهترین واسط‌های دنیا می‌کنند.

۲: به‌روزرسانی‌ها

بر خلاف سکوهای دیگر، گوشی اوبونتو پا جای پای خواهر دسکتاپش می‌گذارد و مثل آن از به‌روزرسانی‌های منظم بهره خواهد برد. و به احتمال زیاد از وقفهٔ بلند مدت برای ارتقا که مسئلهٔ بزرگ بسیاری شرکت‌های تلفن و تولیدکنندگان است رنج نخواهید برد. با وجود اینکه شرکت‌های تلفن قادر خواهند بود کد خود را به پشتهٔ نرم‌افزاری اوبونتو اضافه کنند، این کار — به‌خصوص در سطح هسته — با پروسهٔ به‌روزرسانی تداخل نخواهد داشت. اگر شما می‌خواهید که همیشه آخرین نسخه را داشته باشید گوشی اوبونتو شما را با به‌روزرسانی‌ها خفه خواهد کرد!

۳: سفارشی‌سازی راحت

همهٔ گوشی‌های دیگر در مقابل گزینه‌های سفارشی‌سازی اوبونتو رنگ خواهند باخت. و زمان زیادی طول نخواهد کشید که توسعه‌گران راه خود را به این سکو باز خواهند کرد و واسط‌های کاربری متعددی عرضه خواهد شد. تصور می‌کنید اندروید امکانات سفارشی‌سازی خوبی دارد؟ فقط صبر کنید تا گوشی اوبونتو جای خود را در بازار پیدا کند و کمی وزن اضافه کند. در حال حاضر اندروید شاه سفارشی‌سازی است. باید دید که آیا اوبونتو آن تاج شاهی را می‌رباید یا نه! ولی می‌شود مطمئن بود که اوبونتو اندروید را مجبور می‌کند که به دنبال پولش بدود. وقتی که این سکو تثبیت شود و توسعه‌گران به کار خود مشغول شوند مرزی برای آن متصور نمی‌توان شد.

۴: گنجینهٔ عظیمی از نرم‌افزار

هم‌اکنون گنجینه‌ای از نرم‌افزارها وجود دارد که می‌شود آن‌ها را برای کار روی گوشی اوبونتو آماده کرد. البته بله، نرم‌افزارهایی مثل لیبره‌آفیس و گیمپ به کمی جادو نیاز دارند تا بشود از آن‌ها روی واسط موبایل استفاده کرد. ولی اساس کار سر جای خودش است و بیشتر این برنامه‌ها نیاز به تنظیمات جزئی دارند تا بشود به کارشان انداخت. می‌توانید شرط ببندید که کانونیکال سخت کار خواهد کرد تا هنگام عرضهٔ گوشی اوبونتو تعداد قابل ملاحظه‌ای برنامه آماده شده باشد و با تلاش توسعه‌گرانْ تعداد این برنامه‌ها تصاعدی زیاد خواهد شد. کی می‌تونه برای نسخهٔ موبایل لیبره‌آفیس صبر کنه؟

۵: امنیت

اندروید مبتنی بر لینوکس است پس دارای سطح خاصی از امنیت ذاتی لینوکس است. گوشی اوبونتو حتی از اندروید هم به یک سیستم عامل دارای هستهٔ لینوکس نزدیک‌تر است — و این بیش از هر چیز به معنی امنیت است. در زمانه‌ای که بدافزار و دزدی اطلاعات تبدیل به مسائل کلیدیِ بسیاری از حوزه‌ها شده، داشتن یک سکوی موبایل، با امنیتِ دسکتاپِ لینوکسْ خاطر کاربران را بسیار آسوده خواهد کرد.

۶: ادغام با دسکتاپ

خیلی از سکوها به این کار دست زده‌اند ولی هیچ‌کدام نتوانسته‌اند گوشیشان را به طور یکدست و یکپارچه با دسکتاپ تلفیق و ادغام کنند. نهایتاً گوشی اوبونتو این امر را محقق خواهد کرد. فقط تصور کنید که اطلاعات خود را بر روی تمامی افزارهایتان داشته باشید و بتوانید بدون نصب نرم‌افزار اضافی از آن‌ها استفاده کنید و داده‌هایتان را بین گوشی و تبلت و دسکتاپ همگام‌سازی کنید. این با عرضهٔ گوشی اوبونتو محقق خواهد شد. شما حتی خواهید توانست از همان نرم‌افزارهای دسکتاپتان روی گوشی و تبلت نیز بهره ببرید. و در آخر کار این به معنی کوچکتر شدن شکاف یادگیری برای کاربران است. تنها مانع کنونی آماده کردن یونیتی ۸ (و همینطور «میر») برای دسکتاپ است و بعد از آن همانطور که گفتم مرز پیشرفت فقط آسمان است!

۷: واسط کاربریِ فراگیر برای همهٔ ابزارها

یک واسط برای همهٔ افزارها: دسکتاپ، گوشی هوشمند و تبلت! کانونیکال سال‌ها است که برای یکی شدن واسط‌های کاربری دسکتاپ و تبلت و گوشی سخت تلاش می‌کند و مطمئناً پس از عرضهٔ گوشی خود، از این نظر در راس همهٔ عرضه‌کنندگان خواهد بود. حتی بدون همگرایی و یکی شدن همه جانبهٔ سورس کد نیز می‌توانید از یک واسط کاربریِ واحد روی همهٔ افزارها بهره‌مند شوند. کل عناصر اساسیِ واسطِ یونیتی روی همهٔ افزارها وجود خواهد داشت: Dash, Launcher, Scopes و غیره. نه تنها یادگیری کار با یک واسط روی همهٔ ابزارها آسان‌تر خواهد بود بلکه یکی بودنِ آن پشتیبانی را نیز تسهیل خواهد کرد. اگر کار با آن را روی یکی از افزارها بلد باشید، روی همهٔ افزارهای دیگر هم به همان ترتیب خواهد بود.

۸: جستجو

با داشتن اسکوپس (Scopes) روی گوشی اوبونتو، کابران با قدرتی که هیچوقت تجربه نکرده‌اند می‌توانند جستجو کنند (مگر اینکه قبلاً روی لینوکس دسکتاپ از آن استفاده کرده باشند). اگر با اسکوپس آشنا نیستید تصور کنید بیش از ۱۰۰ منبع برای جستجو داشته باشید — همهٔ آن‌ها در آن واحد و در یکجا! پس وقتی به دنبال چیزی می‌گردید نتایج جستجو را از منابع متعددی می‌گیرید (فضای هارد سیستم، آمازون، گوگل، ویکی‌پدیا و بسیاری منابع دیگر).

۱۰: ادغام با رایانش ابری

با وجود اعلام اخیرِ کانونیکال مبنی بر انحلال اوبونتو وان می‌توانید مطمئن باشید که گوشی اوبونتو به هر حال نوعی امکان انبارش ابری خواهد داشت، حالا اینکه شبیه دراپ‌باکس باشد یا نه گفتنش سخت است. ولی با توجه به طبیعتِ لینوکس می‌توانید مطمئن باشید گزینه‌های زیادی برای انبارش ابری روی گوشی ابونتو وجود خواهد داشت. آیا این گوشی به همان یکپارچگیِ اندروید با گوگل خواهد بود؟ احتمالاً! آیا وسعت حق انتخاب‌های اندروید را خواهد داشت؟ به احتمال زیاد بله! مسلّم است که گوشی اوبونتو با انبارش ابریْ خیلی خوب کار خواهد کرد. جای تاسف است که کانونیکال تصمیم به انحلال اوبونتو وان گرفت ولی این گوشی حتی بدون اوبونتو وان نیز به خوبی با گزینه‌های انبارش ابری دیگر می‌تواند کار کند.

منبع: techrepublic.com

نوشته های مشابه

‫۱۱ نظرها

 1. مطمئنا گوشی بعدی من از اوبونتو استفاده می کنه. من حتی می خوام نکسوس بخرم که بتونم به جای اندروید از اوبونتو استفاده کنم. اندروید رو خیلی دوست دارم ولی اینقدر تنوع گر هستم که اندروید هم با تمام ویژگی هاش برام خسته کننده شده. مطمئنا شخصی سازی و آزاد بودن توی اوبونتو بیشتر از اندرویده. رابط کاربری یونیتی هم که به نظر من بهترین رابط کاربری هست که توی عمرم دیدم. البته گوشی با رابط گنوم شل هم خیلی خوشگل میشه به نظرم. ولی اول و آخر همین یونیتی 😎

  1. اگه همین الان هم نکسوس بخرین، می‌تونین اوبونتو و اندروید رو هم‌زمان داشته باشید. هم‌زمان، نه مث ِ رایانه که یه سیستم‌عامل رو خاموش کنی بری روو اون‌یکی؛ بل که یه اپ روو اندروید اجرا می‌کنی، می‌شه اوبونتو، یه اپ روو اوبونتو اجرا می‌کنی، می‌شه اندروید. به همین راحتی!
   البته نمی‌دونم تکلیف ِ پیامکا و زنگا و شماره‌ها چی می‌شه این وسط.

 2. به نظر من بیش از حد خوشبینانه است. اولین مشکل نبود نرم افزار هست که برخلاف این متن من فکر نکنم کنونیکال از عهده آماده سازی هزاران اپلیکیشن مفید و با کیفیت برآید.
  در مورد امنیت و اینکه اوبونتو از اندرویدلینوکسی‌تر است باید بگم اینطور نیست چون اوبونتو هم از کرنل اندروید استفاده میکند.

  اما با تمام این مشکلات، من هم دوست دارم اوبونتو موفق بشه و یکی رو بخرم البته به شرط اینکه در مدیریت مصرف منابع سیستم و اجرای روان، بهتر از اندروید باشه که البته با توجه به یکسان بودن کرنل، چندان خوش‌بین نیستم.

  1. این برنامه هایی که گفتین از الان نوشته شده هستند … نیازی به تطبیق برای پلتفرم گوشی نیست …
   تمامی برنامه ها در دسکتاپ در گوشی قابل اجرا خواهند بود و این یعنی همان گنجینه عظیمی از نرم افزار.
   قادر خواهید بود فایل های مک و ویندوز را نیز باز کنید! یعنی نیازی به اپل و مایکروسافت ندارید!

 3. درود بر جناب ثابتیان

  اگر اشتباه نکنم شما میبایست نویسنده جدیدالورود باشید 🙂

  به سایت ما خوش آمدید! (جسارتاً لینوکس سیزن در وهله اول متعلق به مخاطبان گسترده اشه :-))

  از محضرتون سوالی داشتم: شما نمیدونید که احیاناً چه بلایی سر گوشی ubuntu-edge اومد؟ از Ubuntu Phone هم عکسی نذاشتی تا بفهمیم این همونه یا نه؟ (تا اونجا که یادمه اونم قرار بود دو سیستم عامل باشه «اندروید و اوبونتو») یه سرچ زدم چیز زیادی دستگیرم نشد، که این همونه فقط تغییر نام داده یا نه!

  ubuntu-edge

  1. «اوبونتو اج» که شکست خورد؛ با این که به شاتل‌ورث پیشنهاد می‌کردن باقی‌مونده یِ پول رو از جیب اش بده تا پروژه شکست نخوره. اما به نظر می‌اومد هدف اشون این بود که به تولیدکننده‌ها یِ تلفن‌همراه نشون بدن در سراسر ِ جهان چه قدر خاهان داره اوبونتو.
   همون‌طور که به احتمال ِ زیاد خبر دارید، پاییز ِ امسال دو گوشی یِ اوبونتو، در اسپانیا با bq و در چین با meizu به بازار عرضه می‌شه. انگار لپتاپا’ش هم می‌آد همون موقع، اما هنوز نگفته’ن سخت‌افزار’و کی تولید می‌کنه.
   این عکس، همون نکسوس (به گون ام گلکسی نکسوس ِ سامسونگ) اه. تازگیا عکسا یِ وبگاه ِ اوبونتو رو با قاب ِ اوبونتو اج جایگزین کرده’ن.

 4. در باره یِ امنیت ِ اوبونتو جا ای خوندم:
  موقع ِ دسترسی یِ یک برنامه به یک فایل، مجوز ِ دسترسی تنها یک بار و تنها به همون فایل ِ موردِنظر کاربر داده می‌شه. این یعنی ته ِ امنیت.

  تازه، بسته‌ها یِ ‎click و امکان ِ sandbox، هم شناسایی یِ بدافزارها رو بسیار بسیار آسون می‌کنه، هم به‌روزبودن ِ برنامه‌ها رو.

 5. ابتدا از مقاله بسیار زیباتون تشکر می کنم

  اما مگه پروژه Ubuntu Phone با شکست مواجه نشد و قرار شد سیستم عامل رو به بیرون عرضه کنند و هر شرکتی که دوست داشت از اون استفاده بکنه ؟؟؟

  اخبار و شایعات زیادی در مورد این سیستم عامل بسیار خوب هر روز منتشر میشه !!

   

 6. به نظر خوب میاد و باید قیمت خوبی هم داشته باشه.من از الان سعی میکنم برای این گوشی برنامه بنویسم!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن