آموزش

چگونه یک برنامه جاوا را بنویسم؟

Print Friendly, PDF & Email

Java هم یک programming language است و هم یک platform.

زبان جاوا، زبانی سطح بالاست که خصوصیات زیر را داراست:

Simple , Object Oriented , Distributed , Multithreaded , Dynamic , Architecture Neutral Portable , High Performance Robust Secure

برای نوشتن برنامه جاوا، شما می توانید تمام source code of Java program را درون یک Plain text file مثل Notepad بنویسید و extension آنرا java. قرار دهید. – همانطور که می دانید extension همان پسوند فایل است. –

کامپایلر جاوا javac نام دارد و برای کامپایل کردن programتان، کافی است درون ترمینال source code را به class. فایل، ترجمه کنید. به این منظور کافی است درون ترمینال، دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

javac nameOfFileWhichContainsProgram.java

class. فایل، processor native code شما را شامل نمی شود. این فایل شامل bytecode است. Bytecode زبان Java Virtual Machine(JVM) است.این یعنی اینکه شما کد را به زبان جاوا می نویسید و کامپایلر آنرا به کدی ترجمه می کند که برای JVM قابل درک است اما هنوز برای processor کامپیوتر شما قابل درک نیست. برای اینکه کامپیوتر بتواند این کد را اجرا کند ابتدا باید کد به زبان native ماشین ترجمه شود. این کار را java launcher tool(JRE) برای شما انجام میدهد. در واقع application , JRE شما را run میکند. پس اگر برنامه ای به زبان جاوا نوشتید و آنرا به bytecode تبدیل کردید یا کامپیوتر مقصدتان، که باید کد روی آن اجرا شود؛ باید حتما نسخه ای از JRE را داشته باشد و به وسیله آن کد را اجرا کند، یا به طریقی که بعدا خواهیم گفت کدتان را به jar. و بعد به exe. تبدیل کرده و سپس از آن استفاده می کنید.

برای اجرای bytecode به وسیله JRE کافیست درون ترمینال دستور زیر را تایپ کرده و سپس کلید Enter را فشار دهید:

java nameOfClassWhichContainsBytecode

و البته همانطور که قبلا ذکر شد bytecode درون کلاسی قرار دارد که extension آن class. است اما هنگام نوشتن این دستور class. را به انتهای نام فایل اضافه نفرمایید.

اجازه دهید با نوشتن برنامه ساده ای از جاوا مطلب را واضح تر کنیم. معمولا در چنین مواقعی برنامه Hello World نوشته می شود، خب اجازه دهید کمی محیط را خصوصی تر کرده و ابتدا به خودمان سلامی عرض کنیم. 🙂

تمام کدی که برای چاپ یک متن نیاز داریم همین است، و … البته قبول دارم که هنوز آنقدرها کوتاه به نظر نمیرسد اما جاوا تکنیکهایی دارد که شگفت انگیز و واقعا زیبا هستند و در کوتاه کردن کدها کمک می کنند و قرار است که کم کم با آنها آشنا شویم.

همین کد کوتاه هم نکاتی دارد که اجازه دهید در مقاله بعدی آنها را توضیح دهم. در این مقاله فقط آنرا درون یک plain text file مثل Notepad تایپ کنید . نام آنرا HelloIranian.java بگذارید – نام فایل حاوی کلاس همواره باید با نام کلاس یکی باشد و بزرگ و کوچک بودن حروف هم اهمیت دارد – . پس از آن درون ترمینال به مسیری بروید که فایل HelloIranian.java شما آنجا ذخیره شده است. مثلا اگر این فایل درون مسیر

D:/Java/Examples/HelloIranian.java

قرار دارد ابتدا با دستور زیر دایرکتوری خود را به D تغییر دهید:

:d

و Enter را فشار دهید.پس از آن برای کامپایل کردن کد، درون ترمینال تایپ کنید

javac HelloIranian.java

و Enter را فشار دهید. اکنون کامپایلر جاوا باید یک فایل HelloIranian.class برای شما تولید کرده باشد که در کنار فایل HelloIranian.java قرار دارد. این فایل حاوی bytecode برنامه شما است.

برای اجرای آن دستور زیر را در ترمینال تایپ کنید

java HelloIranian

و کلید Enter را فشار دهید. اکنون عبارت Hello Iranian باید در ترمینال شما ظاهر شده باشد. این تمام مراحلی است که باید انجام میدادید.

JRE قسمتی از JVM است و هنگامیکه JVM را بر روی سیستم خود نصب می کنید JRE هم بر روی سیستمتان نصب میشود. JVM برای operating system های مختلفی وجود دارد و فایل class. بر روی JVM , run می شود،بنابراین شما می توانید کدی را که کامپایل کرده اید را بر روی اکثر operating systemها، بدون هرگونه تغییری run کنید. درواقع دلیلی که کامپایلر جاوا، source code برنامه را به bytecode تبدیل می کند همین است. اوراکل برای سیستم عاملهای مختلف، JVM های مختلفی را آماده کرده است که بر روی آنها اجرا می شوند.بنابراین به جای آنکه شما مجبور باشید کدتان را برای سیستم عاملهای مختلفی بنویسید، اوراکل JVM هایش را برای سیستم عاملهای مختلف نوشته و کامپایلرش، کد را به bytecode ی تبدیل می کند که این JVM ها همگی قادر به اجرای آن هستند.درواقع شما یکبار کد را مینویسید و بعد  bytecode را بر روی اکثر سیستم عاملها بدون تغییر اجرا می کنید.

مطمئنم متوجه شده اید که سعی می کنم اکثر کلمات تخصصی را به زبان انگلیسی بنویسم. خب در هر حال زبان برنامه نویسی، زبان انگلیسی است و اگر بخواهیم با خودمان صادق باشیم ما در کشورمان، در این زبان، چندان قوی نیستیم. اما در اکثر مواقع بهترین منابع برای یادگیری کامپیوتر، به زبان انگلیسی بوده اند. به نظرم بهتر است کم کم این زبان را بیاموزیم تا بتوانیم با جهان هماهنگ شویم و دانش کامپیوترمان را به حد قابل قبول و حتی ممتازی در جهان برسانیم. شاید خواندن این مقاله ها در ابتدا برایتان سخت باشد اما این مزیت را دارند که کم کم به اصطلاحات آن عادت می کنید و خواندن منابع به زبان انگلیسی، برایتان راحتتر خواهد شد.

امیدوارم این شروع خوبی برای یادگیری زبان جاوا برایتان باشد.

سعی می کنم در طی آموزشها، مثالهای مفیدی را نیز برایتان فراهم کنم و درون گیت هابم قرار دهم که اگر تمایل داشتید از آنجا، آنها را دریافت کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن