آموزشچگونه

آموزش کالک: قسمت اول، صفحه‌گسترده چیست

Print Friendly, PDF & Email

واژه صفحه‌گسترده از نظر املایی بدین معناست که از گسترش روزنامه و مجله گرفته شده است که دو صفحه روبروی هم را پوشش می‌دهد.

صفحه‌گسترده

واژه مرکب گسترش ورق، به معنی نحوه مورد استفاده برای ارائه دفاتر دفترداری، با ستون برای دسته‌ای از هزینه‌ها هستند، و فاکتورهای ذکر شده که در حاشیه پایین سمت چپ هستند و مقدار هر پرداخت در سلولی که در سطر و ستون آن همدیگر را قطع کرده‌اند می‌باشد، به‌طور سنتی صفحات گسترده برای ارائه دفترداری دفاتر با صفحات معین یا صفحات بزرگ می‌باشد.

از نظر کاربردی، صفحه‌گسترده این امکان را فراهم می‌نماید که داده‌ها را به‌صورت سطر و ستون وارد نمایید. بعد از وارد کردن داده‌ها عملیاتی نظیر محاسبات، مرتب‌سازی و فیلتر نمودن را روی آن‌ها انجام داده، همچنین می‌توان این داده‌ها را چاپ کرده و نمودارهایی بر اساس آن‌ها ایجاد کرد.

انواع صفحه‌گسترده

اولین صفحه‌گسترده VisiCalc در سال ۱۹۷۸ به بازار آمد. این صفحه‌گسترده از نخستین برنامه‌های کاربردی عالی محسوب می‌شد. لوتوس ۱ و ۲ و ۳ در سال ۱۹۸۳ به بازار آمد و برای مدت طولانی پیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داد. کوتروپرو و اکسل (Excel) در سال ۱۹۸۷ به بازار معرفی شدند که هر دو تحت محیط گرافیکی ویندوز عمل می‌کردند.

لیبره‌آفیس (LibreOffice) یک نرم‌افزار متن‌باز (Open Source) مجموعه اداری است که توسط بنیاد مستندات آزاد تولید می‌شود. این نرم‌افزار از مجموعه اداری Open Office برگرفته شده است. هدف تولیدکنندگان لیبره‌آفیس این است که یک مجموعه اداری مستقل با قابلیت پشتیبانی ODF ایجاد کنند که مشکل حق تکثیر نداشته باشد.

کلمه لیبره‌آفیس از دو کلمه لیبره (فرانسوی یا اسپانیایی) به معنای آزادی و کیمه آفیس (انگلیسی) به معنی مجموعه اداری، تشکیل شده است.

لیبره‌آفیس مجموعه نرم‌افزارهای اداری است که برای ایجاد و ویرایش اسناد استفاده شده و شامل نرم‌افزارهای واژه‌پرداز (Writer)، صفحه‌گسترده (Calc)، ارائه مطلب (Impress)، نقاش (Draw)، پایگاه اطلاعاتی (Base)  و فرمول‌نویسی (Math) است.

صفحه‌گسترده به شما در پیدا کردن جایگزین‌ها کمک کرده و تصمیم‌گیری را راحت‌تر می‌کند. داده‌های خود را تجزیه و تحلیل کنید و سپس از آن برای ارائه خروجی نهایی استفاده کنید.

نمودارها و ابزار تجزیه و تحلیل به شما کمک می‌کند تا شفافیت بیشتری در نتیجه‌گیری داشته باشید که سپس راهنمای کاملاً یکپارچه به شما ارائه می‌کند تا با فرمول‌های پیچیده ساده‌تر کار کنید. داده‌های خود از پایگاه‌های داده دیگر همانند SQL و اوراکل به این نرم‌افزار وارد نموده و پس از مرتب کردن و فیلتر کردن داده‌ها، آنالیزهای آماری خود را ایجاد نمایید.

از توابع نموداری استفاده تا تعداد زیادی تصاویر گرافیکی دوبعدی و سه‌بعدی از ۱۳ دسته شامل خط، مساحت، میله‌ای (Bar) دایره‌ای (Pie)، XY و … که مناسب پروژه‌تان باشد ایجاد کنید.

آشنایی با نرم‌افزار

دو روش برای باز کردن برنامه صفحه‌گسترده وجود دارد.

روش اول، از منوی برنامه‌ها کلمه calc را جستجو کرده و LibreOffice Calc را انتخاب می‌کنیم.

روش دوم، از لیست منوی برنامه‌ها مجموعه آفیس را انتخاب و در لیست باز شده برنامه LibreOffice Calc را انتخاب و آن را اجرا می‌کنیم.

پس از اجرا و زمانی که کارمان را انجام دادیم، باید برنامه را ببندیم. برای این کار به روش زیر عمل می‌کنیم:

از منوی File گزینه Exit LibreOffice را انتخاب می‌کنیم. همچنین می‌توانیم روی علامت ضربدر در گوشه بالا راست پنجره کلیک کنیم یا از آیکون LibreOffice Calc (به رنگ سبز) از سمت بالا چپ استفاده کرده و از منویی که باز می‌شود، Close را انتخاب کنیم.

باید توجه کنیم، اگر هنوز صفحه‌گسترده‌ای باز مانده و ذخیره نشده باشد، در هنگام خروج از ما در مورد ذخیره کردن آن سوال می‌شود. حالا شما برنامه Calc را با استفاده از روش‌های بالا ببندید.

زمانی که برنامه صفحه‌گسترده را اجرا می‌کنیم، مانند بقیه برنامه‌های کاربردی، این نرم‌افزار در یک پنجره برنامه‌ای ظاهر می‌شود. در نوار عنوان که در بالای پنجره قرار دارد، نام برنامه و نام فایلی که در حال ویرایش آن هستیم با یک خط فاصله نمایش داده می‌شود.

در خط بعد، منوهای برنامه را مشاهده می‌کنیم و خط بعدی ابزارهای استاندارد صفحه‌گسترده نمایان هستند که به‌وسیله منوی View و گزینه Toolbars قابل اضافه یا حذف شدن هستند.

در بخش میانی، اصطلاحاً صفحه کاری قرار دارد که می‌توانیم اطلاعات و داده‌ها را در این قسمت بنویسیم و یا ویرایش نماییم.

نوار عنوان (Title Bar)

نواری است که بالاترین بخش پنجره محسوب می‌شود. این نوار شامل نام محیط و نام صفحه‌گسترده و دکمه‌های هدایت که شامل دکمه‌های مبوط به بستن، بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی پنجره می‌باشد، است.

نوار منوی اصلی

لیست دستورات که در آموزش‌های بعدی به آن می‌پردازیم.

نوار ابزار

در زیر نوار منو، نواری وجود دارد که فرمان‌های موجود در منوها را به شکل یک ابزار در اختیار کاربر قرار می‌دهد. بعضی از این ابزارها ممکن است در منوها وجود نداشته باشد. به‌طور پیش‌فرض دو نوار ابزار استاندارد و قالب‌بندی فعال هستند.

نوار فرمول

از این نوار برای ایجاد، ویرایش و نمایش فرمول‌ها استفاده می‌کنیم. این نوار مختص محیط صفحه‌گسترده می‌باشد.

نوار مدیریت کاربرگ

در قسمت پایین پنجره کار، پوشه نواری وجود دارد که می‌توان کاربرگ مورد نیاز برای کار کردن را انتخاب نمود. بر روی این نوار عناوینی مثل Sheet1، Sheet2 و … وجود دارند که با کلیک کردن روی هر کدام، کاربرگ مورد نظر باز خواهد شد.

نوار وضعیت

در زیر نوار انتخاب کاربرگ، نواری به نام سطر وضعیت وجود دارد که وضعیت جاری برنامه را نمایش می‌دهد.

منبع: «جزوه آموزشی مهارت کار با نرم‌افزار صفحه‌گسترده» نوشته شرکت دانش‌بنیان سافا

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close