آموزشچگونه

آموزش کالک: قسمت دوازدهم، قالب‌بندی صفحه گسترده

Print Friendly, PDF & Email

در این قسمت از مجموعه آموزشهای لیبره‌آفیس به شرح قالب‌بندی صفحه گسترده خواهیم پرداخت.

تغییر رنگ خطوط شبکه

جهت تغییر رنگ خطوط شبکه، باید به قسمت تنظیمات رفته و رنگ خطوط را تغییر داد. برای انجام این کار از منوی Tools، گزینه Options را انتخاب کرده و رنگ خطوط شبکه را تغییر می‌دهیم. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است. حالا شما رنگ خطوط شبکه را به آبی تغییر دهید.

تغییر رنگ زبانه کاربرگ

جهت تغییر رنگ زبانه کاربرگ، کافی است روی زبانه، کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه Tab color را انتخاب کنیم.

سپس مطابق تصویر زیر، از پنجره رنگ باز شده یک رنگ را برای آن انتخاب می‌کنیم.

بزرگ‌نمایی کاربرگ

برخی از مواقع، افراد قادر به تشخیص اعداد و نوشته‌ها نیستند. به همین دلیل، نرم‌افزار صفحه‌گسترده امکان بزرگ‌نمایی کاربرگ را به کاربران خود داده تا داده‌ها و مطالب آن را واضح مشاهده نمایند.

جهت بزرگ‌نمایی کاربرگ، از بخش نوار وضعیت، روی علامت مثبت کلیک کرده، یا با کلیک کردن بر روی گیره آن و کشیدن به سمت راست، صفحه را بزرگ می‌کنیم.

برای برگرداندن آن به حالت اولیه، می‌توان اعمال گفته شده را به صورت معکوس انجام داد. همانطور که در تصویر زیر نشان داده‌ایم. حالا شما امتحان کنید.

همچنین می‌توانیم از منوی View، گزینه Zoom اقدام به بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی محیط کاربرگ نماییم.

تقسیم یک کاربرگ به دو یا چهار قسمت

گاهی ممکن است بخواهیم دو قسمت از سند را با هم مقایسه کنیم، اما این دو قسمت در یک صفحه نمی‌گنجند.

نرم‌افزار صفحه‌گسترده این امکان را به ما می‌دهد تا بتوانیم صفحه کاربرگ خود را به دو یا چهار قسمت تقسیم نموده، و بخش‌های مختلف آن را با هم مقایسه کنیم.

برای انجام این کار، خانه‌ای را که می‌خواهیم از آن قسمت صفحه تقسیم شئد انتخاب نموده، سپس از منوی Window، گزینه Split را انتخاب می‌کنیم. برای حذف تقسیم‌بندی نیز دوباره گزینه Split را کلیک می‌کنیم.

پنهان و آشکار کردن کاربرگ

در صورتی که تمایل نداشته باشیم، بعضی از کاربرگ‌ها، در معرض دید باشند، می‌توانیم آن‌ها را پنهان کنیم و زمانی که به آن‌ها نیاز داریم دوباره از حالت پنهان به آشکار تبدیل کنیم.

برای انجام این کار روی نام کاربرگی که می‌خواهیم آن را پنهان کنیم، کلیک راست می‌کنیم. سپس از منوی ظاهر شده گزینه Hide را انتخاب می‌کنیم.

و برای به نمایش درآوردن کاربرگ پنهان شده، روی کاربرگ‌های آشکار کلیک راست نموده و گزینه Show را انتخاب می‌کنیم.

پس از آن یک پنجره محاوره‌ای باز می‌شود و لیست کاربرگهای مخفی را به ما نشان می‌دهد. در لیست، کاربرگ نظر را انتخاب و OK می‌کنیم.

کادربندی کاربرگ

جهت کادربندی صفحات کاربرگ، محدوده خود را انتخاب نموده و از منوی Format، گزینه Page را انتخاب می‌کنیم. سپس از پنجره محاوره‌ای باز شده سربرگ Borders را انتخاب می‌کنیم. تنظیمات لازم جهت کادربندی را اعمال می‌کنیم.

منبع: «جزوه آموزشی مهارت کار با نرم‌افزار صفحه‌گسترده» نوشته شرکت دانش‌بنیان سافا

Related Articles

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close