آموزشچگونه

آموزش کالک: قسمت دوم، کار با نرم‌افزار

Print Friendly, PDF & Email

در این قسمت از سری آموزش‌های لیبره‌آفیس کالک به شرح چگونگی کار با نرم‌افزار خواهیم پرداخت.

بستن یک صفحه‌گسترده

وقتی کارمان با یک صفحه‌گسترده تمام شد و می‌خواهیم آن را ببندیم، به روش زیر عمل می‌کنیم:

از منوی File، گزینه Exit LibreOffice را انتخاب می‌کنیم.

همچنین می‌توانیم روی دکمه ضربدر در گوشه بالا راست پنجره کلیک کنیم یا روی آیکون Calc در بالا سمت چپ، کلیک کرده و Close را انتخاب کنیم و یا با کلیدهای میانبر Ctrl+Q یا Alt+F4 این کار را انجام دهیم.

اگر صفحه‌گسترده‌ای که باز است، اخیراً ذخیره نشده باشد، به ما امکان ذخیره کردن آن داده می‌شود. از ما سوال می‌شود که آیا صفحه‌گسترده جاری ذخیره شود؟

گزینه Save را انتخاب می‌کنیم تا ذخیره شود و Don’t Save را زمانی انتخاب می‌کنیم که می‌خواهیم از تغییرات صرف نظر کنیم و جهت انصراف از بسته شدن صفحه‌گسترده، Cancel را انتخاب می‌کنیم.

اگر فایل را تاکنون ذخیره نکرده باشیم و فایل جدیدی باشد، کادر محاوره Save As نشان داده می‌شود. یک نام انتخاب و در کادر File Name وارد می‌کنیم سپس دکمه Save را کلیک می‌کنیم. حالا شما امتحان کنید. با آیکون در گوشه بالا سمت چپ پنجره Calc را ببندید.

ایجاد یک صفحه‌گسترده جدید

اگر خواستیم یک صفحه‌گسترده جدید باز کنیم، به روش زیر عمل می‌کنیم:

از منوی File، گزینه New را انتخاب، سپس Spreadsheet را انتخاب می‌کنیم، یا از نوار ابزار، آیکون New Spreadsheet را کلیک می‌کنیم. همچنین می‌توانیم از کلیدهای میانبر Ctrl+N نیز استفاده نماییم.

برای انتخاب فایل‌های باز شده، از منوی Window، نام فایلی که می‌خواهیم روی آن کار کنیم را انتخاب می‌کنیم تا به‌صورت فایل جاری نمایش داده شود. نباید فراموش کنیم که فایل‌ها را قبل از بستن، ذخیره کنیم.

باز کردن یک یا چند صفحه‌گسترده

برای باز کردن یک سند موجود، از منوی File در نوار ابزار، Open را انتخاب می‌کنیم. با این کار پنجره باز می‌شود که فهرست تمام فایل‌های موجود را نشان می‌دهد.

روی فایلی که می‌خواهیم کلیک کرده و Open را انتخاب می‌کنیم. گاهی لازم داریم که با بیش از یک فایل صفحه‌گسترده کار کنیم. ممکن است بخواهیم اطلاعات را یکی به دیگری منتقل کنیم.

برای باز کردن یک صفحه‌گسترده دیگر که قبلاً ایجاد شده است، باز هم از روش بالا فایل را انتخاب و Open را انتخاب می‌کنیم. وقتی کادر محاوره‌ای باز شد، فایل مورد نظر را مشخص کرده و Open را کلیک می‌کنیم.

منبع: «جزوه آموزشی مهارت کار با نرم‌افزار صفحه‌گسترده» نوشته شرکت دانش‌بنیان سافا

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close