آموزشچگونه

آموزش کالک: قسمت ششم، انواع داده‌ها

Print Friendly, PDF & Email

اطلاعاتی که می‌توان در یک سلول وارد کرد از دو حالت خارج نیست: یا مقدار است و یا فرمول.

داده‌های ثابتی که در یک سلول وارد می‌کنیم را «مقدار» گویند. مقدارها به چهار بخش «عدد»، «متن»، «تاریخ» و «ساعت» تقسیم می‌شوند. در ادامه به بررسی این مقادیر می‌پردازیم.

داده‌های عددی

در هر سلول، به جز اعداد و رقم‌ها «که متشکل است از ۰ تا ۹»، می‌توان نمادهای خاص مانند + و – و . و  $ و % نیز وارد کرد.

باید توجه داشته باشیم اگر عددی که در سلول وارد می‌کنیم، از اندازه سلول بزرگ‌تر باشد، سلول نیز بزرگ‌تر شده تا عدد در آن جای بگیرد.

اما اگر عدد بسیار بزرگی را وارد کنیم، عدد مورد نظر یا به صورت نماد علمی نشان داده می‌شود، یا گرد می‌شود و یا سلول با علامت # پر می‌شود.

داده‌های متنی

علاوه بر اعداد، در هر سلول می‌توان هر متن دلخواهی را به زبان‌هایی که در لینوکس موجود است، وارد کرد. مثلاً برای تولید کارنامه یک کلاس، می‌توان سلول‌هایی از ردیف بالا برای نوشتن عنوان انتخاب کرد و مقادیر متنی‌ای همچون «نام درس»، «نمره»، «معدل» و … در سلول‌ها وارد کرد.

داده‌های تاریخی

در هر سلول، می‌توان یک تاریخ را به فرم DD-MM-YY یا DD/MM/YY (به معنای سال، ماه، روز) وارد کرد. در این صورت قالب سلول به‌طور خودکار تبدیل به تاریخ می‌شود.

داده‌های زمانی

همانند تاریخ، زمان را نیز می‌توان به فرم H:M:S (به معنای ساعت، دقیقه، ثانیه) وارد کرد. در این صورت قالب سلول به طور خودکار تبدیل به زمان می‌شود.

فرمول

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، در یک سلول می‌توان یک «مقدار» یا یک «فرمول» وارد کرد. تا کنون با مقادیر مختلفی که می‌توان در یک سلول وارد کرد، آشنا شدیم. اکنون به بررسی فرمول‌نویسی در یک سلول می‌پردازیم.

یک عملیات به منظور انجام محاسباتی که در نتیجه انجام آن یک مقدار بدست می‌آید را فرمول می‌گویند. این مقدار نیز ممکن است عدد، تاریخ و یا ساعت باشد.

علاوه بر داده‌های بالا که به آن‌ها اشاره شد، می‌توان تصویر را نیز مانند یک شی وارد کرده و در هر جای برگه قرار داد.

همانطور که می‌دانیم، برای نوشتن یک فرمول، نیاز به «عملگر» داریم. عملگرهای اصلی ریاضی که در صفحه‌کلید نیز قرار دارند عبارت است از + (برای جمع)، – (برای تفریق)، * (برای ضرب)، / (برای تقسیم)، ^ (برای توان) و % (برای درصد).

منبع: «جزوه آموزشی مهارت کار با نرم‌افزار صفحه‌گسترده» نوشته شرکت دانش‌بنیان سافا

Related Articles

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close