آموزشچگونه

آموزش کالک: قسمت هفتم، انتخاب و جابه‌جایی

Print Friendly, PDF & Email

در این قسمت از آموزش‌های لیبره‌آفیس کالک به چگونگی انتخاب و جابه‌جایی در میان خانه‌ها خواهیم پرداخت.

انتخاب یک یا چند خانه

گاهی ممکن است بخواهیم محدوده‌ای از خانه‌ها، ولی نه یک سطر یا ستون کامل، را انتخاب کنیم. با انتخاب چند خانه شروع می‌کنیم.

برای انتخاب بیش از یک خانه، نشانگر را به اول گروه می‌بریم. کلید چپ ماوس را پایین نگه می‌داریم، ماوس را در طول خانه‌های مورد نظر حرکت داده و وقتی همه انتخاب شدند، کلید را رها می‌کنیم.

اگر خانه‌های مورد نظر، کنار هم نبودند نشانگر را به اولین خانه می‌بریم و کلیک می‌کنیم تا آن خانه انتخاب شود. حالا کلید Ctrl را پایین نگه می‌داریم و نشانگر را به خانه بعدی که مورد نظرمان است می‌بریم و یکبار دیگر کلیک می‌کنیم. این کار را آنقدر تکرار می‌کنیم تا تمام خانه‌های مورد نظرمان انتخاب شوند.

باید توجه داشته باشیم اگر Ctrl را رها کنیم، باید از اول شروع کرد.

انتخاب یک یا چند سطر

برای انتخاب یک سطر، روی شماره آن سطر با دکمه چپ ماوس، کلیک می‌کنیم. برای انتخاب تعدادی سطر، که مجاور هم هستند، باید روی شماره اول کلیک کنیم، و همانطور که کلید Shift را روی صفحه‌کلید فشار داده‌ایم، روی شماره سطر آخر کلیک کنیم.

برای انتخاب سطرهای غیرهمجوار، اولین سطر را انتخاب می‌کنیم، کلید Ctrl را نگه می‌داریم، سطر بعدی را انتخاب می‌کنیم. همانطور که کلید Ctrl را نگه داشته‌ایم، این کار را تکرار می‌کنیم تا تمام سطرهای مورد نظرمان انتخاب شوند.

انتخاب یک یا چند ستون

برای انتخاب یک ستون باید روی حرف مشخصه ستون کلیک کنیم. برای انتخاب گروهی از ستون‌ها که مجاور هم باشند، روی حرف اولین ستون کلیک می‌کنیم. کلید Shift را نگه می‌داریم و روی حرف آخرین ستون هم کلیک می‌کنیم. برای انتخاب ستون‌های غیرهمجوار، ستون اول را با کلیک روی حرف آن انتخاب می‌کنیم، کلید Ctrl را می‌گیریم و رو حرف ستون بعدی کلیک می‌کنیم.

همانطور که کلید Ctrl را نگه داشته‌ایم، آنقدر این کار را تکرار می‌کنیم، تا تمام ستون‌های مورد نظرمان در حالت انتخاب شده قرار گیرند.

اصلاح محتوای یک خانه

برای ویرایش محتوا در یک خانه، روی خانه دو بار کلیک کرده و ویرایش را انجام می‌دهیم. وقتی کارمان تمام شد، کلید Enter را فشار می‌دهیم. برای تغییر محتوای یک خانه، کافی است روی آن کلیک کرده و مقدار جدید را وارد کنیم.

کپی محتویات خانه‌ها بین چند صفحه‌گسترده یا چند کاربرگ

ما می‌توانیم اطلاعات را از یک خانه یا تعدادی خانه، به خانه‌هایی در همان کاربرگ، کاربرگ دیگر یا صفحه‌گسترده دیگر کپی کنیم.

ابتدا خانه یا خانه‌های مورد نظر را انتخاب می‌کنیم. سپس از منوی Edit گزینه Copy را انتخاب می‌کنیم. خانه مقصد را انتخاب می‌کنیم. از منوی Edit گزینه Paste را انتخاب می‌کنیم. در ادامه مانند تصویر زیر محتوای خانه‌هایی را از کاربرگ ۱ به کاربرگ ۲ کپی می‌کنیم.

داده‌ها حتی می‌توانند بین صفحات گسترده مختلف هم کپی شوند. داده‌ها مثل همین روش انتخاب و کپی می‌شوند ولی قبل از انتخاب خانه مقصد، باید از منوی Window، صفحه‌گسترده مقصد انتخاب شده سپس خانه مقصد انتخاب شود و داده‌ها در آن درج شوند.

ابزار AutoFill

شاید گاهی لازم باشد که اطلاعاتی را که دارای ترتیب خاصی هستند، مثل اعداد صعودی یا تاریخ‌های متوالی را وارد کنیم. صفحه‌گسترده به ما امکان می‌دهد که این کار را با ابزار AutoFill به‌طور خودکار انجام دهیم.

برای پر کردن خودکار خانه‌ها، در خانه‌ای که پر کردن باید از آن شروع شود، کلیک می‌کنیم. پس از آن ماوس را به گوشه پایین سمت راست آن خانه می‌بریم تا نشانگر تبدیل به یک + کوچک سیاه رنگ شود. حال دکمه چپ ماوس را پایین نگه داشته و محدوده‌ای از خانه‌ها را که می‌خواهیم پر شوند، انتخاب می‌کنیم. صفحه‌گسترده بخش سخت کار را برای شما انجام خواهد داد. در تصویر زیر روزهای هفته و ماه اضافه شده‌اند.

اگر خواستیم ماه را تغییر دهیم چه می‌کردیم؟ روند کار خیلی شبیه است. خانه‌ای که می‌خواهیم پر کردن از آن شروع شود را انتخاب می‌کنیم و سپس نشانگر را به گوشه پایین سمت راست خانه می‌بریم تا نشانگر به شکل + سیاه‌رنگ (AutoFill) درآید.

در ادامه کلید راست ماوس را پایین نگه داشته و محدوده مورد نظر را انتخاب می‌کنیم. وقتی دکمه را رها کنیم به‌صورت هوشمند خانه‌ها را پر می‌کند.

در صورتی که بخواهیم یک لیست جدید به لیست‌های خودکار اضافه کنیم، باید از منوی Tools، گزینه Options را انتخاب کرده و از زیرمجموعه LibreOffice Calc گزینه Sort Lists را انتخاب می‌کنیم.

در قسمت راست پنجره، انواع لیست ذخیره شده را مشاهده می‌کنیم. برای اضافه کردن لیست خود، روی کلید New کلیک می‌کنیم. در قسمت Entries، لیست را خط به خط وارد می‌کنیم و کلید Add را کلیک می‌کنیم.

انتقال محتواب خانه‌ای به یکی از کاربرگ‌ها یا صفحه‌گسترده‌ای فعال

ما می‌توانیم خانه‌ها را در داخل کاربرگ‌هایمان با استفاده توأم از دو دستور، انتقال دهیم. این دو دستور Cut و Paste می‌باشند.

ابتدا می‌بایست خانه‌های مورد نظرمان را انتخاب کنیم. بعد منوی Edit را باز کرده و دستور Cut را انتخاب کنیم.

این باعث انتقال اطلاعات آن خانه‌ها در حافظه رایانه می‌شود که Clipboard یا تخته کار نام دارد. حالا می‌توانیم جایی از صفحه‌گسترده را که می‌خواهیم داده‌ها به آن منتقل شود، انتخاب کنیم. اول در خانه مورد نظر کلیک می‌کنیم سپس از منوی Edit، دستور Paste را انتخاب می‌کنیم.

همچنین می‌توانیم اطلاعات را بین صفحه‌گسترده‌های فعال، با دو دستور Cut و Paste انتقال دهیم. ابتدا باید خانه‌ای که می‌خواهیم اطلاعاتش را انتقال دهیم، انتخاب کنیم. سپس منوی Edit را انتخاب کرده و دستور Cut را انتخاب می‌کنیم.

با انتقال اطلاعات به حافظه، می‌توانیم به منوی Window رفته و صفحه‌گسترده‌ای که می‌خواهیم اطلاعات در آن درج شود را انتخاب می‌کنیم. در ادامه خانه مورد نظر را انتخاب کرده و از منوی Edit، دستور Paste را انتخاب می‌کنیم.

امکان جستجو

صفحه‌گسترده امکان جستجوی قدرتمندی تدارک دیده است که با آن می‌توانیم هر نمونه‌ای از یک داده مشخص را در تمام صفحه‌گسترده بیابیم.

با کلیک کردن در جایی از صفحه‌گسترده که می‌خواهیم جستجو از آن شروع شود، شروع می‌کنیم. بعد از منوی Edit، گزینه Find را انتخاب می‌کنیم. با این کار کادر محاوره‌ای Find باز می‌شود. متنی که می‌خواهیم دنبالش بگردیم را در کادر Find وارد کرده و دکمه Find next را کلیک می‌کنیم. اولین نمونه داده‌ای که دنبالش هستیم در صفحه‌گسترده در حالت انتخاب شده دیده خواهد شد.

جایگزین کردن اطلاعات

مثل امکان جستجو، Calc همچنین امکان قدرتمندی هم برای جایگزینی دارد. نمونه‌هایی از داده در داخل صفحه‌گسترده را یافته و هم به‌صورت تک‌تک و هم به‌طور خودکار آن‌ها را با داده‌های جدید جایگزین می‌کند. برای شروع جستجو، در صفحه‌گسترده، جایی که می‌خواهیم شروع شود، کلیک می‌کنیم. آنگاه منوی Edit را باز کرده و Find & Replace را انتخاب می‌کنیم.

یک کادر محاوره‌ای باز می‌شود. داده‌هایی که می‌خواهیم جایگزین شود، در کادر Search for وارد کرده و بعد داده‌ای را که می‌خواهیم جایگزین آن شود در کادر Replace with وارد می‌کنیم. روی Find Next کلیک کرده تا اولین نمونه یا نمونه بعدی داده مورد نظر پیدا شود. حالا روی Replace کلیک می‌کنیم تا نمونه، با داده جدید جایگزین شود. اگر بخواهیم می‌توانیم روی Replace All کلیک کنیم تا تمام نمونه‌ها به‌طور خودکار جایگزین شوند.

منبع: «جزوه آموزشی مهارت کار با نرم‌افزار صفحه‌گسترده» نوشته شرکت دانش‌بنیان سافا

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن