آموزشچگونه

آموزش کالک: قسمت پنجم، وارد کردن داده‌ها

Print Friendly, PDF & Email

در این آموزش از سری آموزش‌های لیبره‌آفیس کالک به چگونگی وارد کردن داده‌ها خواهیم پرداخت.

وارد کردن اعداد، تاریخ یا متن در یک خانه (Cell)

وارد کردن داده در یک صفحه‌گسترده یک کار ساده است. خانه‌هایی را که می‌خواهیم در آن‌ها داده وارد کنیم، انتخاب و سپس اعداد را مستقیماً در خانه وارد می‌کنیم.

باید توجه داشته باشیم که همان داده در نوار فرمول، در بالای محل اصلی صفحه‌گسترده هم دیده می‌شود. برای وارد کردن اعداد اعشاری از / با کلیدهای (Shift+3) برای تعیین محل ممیز استفاده می‌کنیم.

وقتی داده را در یک سطر وارد کردیم کلید Enter را فشار می‌دهیم. حالا شما آزمایش کنید. عدد ۴۵/۱۲۳ را در خانه B2 وارد کنید.

سه روش برای درج متن در خانه‌ها وجود دارد:

روش اول عبارت است از انتخاب خانه‌ای که می‌خواهیم در آن داده وارد کنیم، تایپ کردن مستقیم اطلاعات در آن و فشار دادن کلید Enter است.

روش دوم استفاده از ناحیه انتخاب است. این امکان، اطلاعاتی که در حال وارد کردنش هستیم، فقط در محدوده انتخاب شده وارد می‌شود و تنها جهت رفتن به خانه‌های بعد از کلید Tab استفاده می‌شود.

روش استفاده از Insert fields است که در این روش نیز می‌توان اطلاعاتی مانند تاریخ روز، نام فایل و یا نام صفحه‌گسترده‌ای که در حال کار هستیم را داخل خانه وارد کنیم.

ورود فرمول ساده در یک خانه

این قسمت را با یک مثال آغاز می‌کنیم. فرض کنید می‌خواهیم در ۴ سلول، ۴ عدد متفاوت بنویسیم و در سلول پنجم، مجموع این اعداد را نمایش دهیم.

یک صفحه‌گسترده ایجاد می‌کنیم و ۴ عدد در سلول‌های A1 و A2 و A3 و A4 وارد می‌کنیم. سلول A5 را فعلاً خالی می‌گذاریم. قرار است در این سلول یک فرمول درج کنیم. اما پیش از آن با روش‌های ایجاد فرمول آشنا خواهیم شد.

روش ایجاد یک فرمول ریاضی

روش اول: در این روش، ابتدا سلولی که می‌خواهیم فرمول را در آن درج کنیم، انتخاب می‌کنیم (سلول A5). فرض کنید می‌خواهیم ۴ عدد بالا را با یکدیگر جمع کنیم به طوری که نتیجه در سلول A5 نمایش داده شود. در این صورت در سلول A5 علامت = را تایپ کرده و بعد از آن عملگر را که در اینجا جمع (+) است وارد می‌کنیم. همین کار را تا وارد کردن آدرس سلول چهارم ادامه می‌دهیم. بدین ترتیب در سلول پنجم، عبارت زیر را تایپ می‌کنیم:

=A1+A2+A3+A4

در صورتی که کلید Enter را فشار دهیم، فرمول مورد نظر اعمال شده و سلول A5 جمع سلول‌های انتخاب شده را نشان خواهد داد.

روش دوم: این روش نیز مانند روش نخست است (یعنی علامت = را در سلول A5 درج می‌کنیم) با این تفاوت که این بار به جای تایپ آدرس، بر روی سلول‌های مورد نظرمان کلیک می‌کنیم. این کار زمانی کاربرد دارد که ما مقادیر زیادی سلول در یک صفحه‌گسترده داریم اما می‌خواهیم بعضی از سلول‌های خاص از بخش‌های مختلف را انتخاب کنیم.

در هر صورت هم می‌توانیم آدرس را به‌صورت دستی تایپ کنیم و هم اینکه بر روی سلول‌های مورد نظرمان کلیک کنیم.

دستورات Undo و Redo

اگر اشتباه کردیم و مثلاً کلمه‌ای را که نباید، پاک کردیم، دستور Undo کل فرآیند را برمی‌گرداند. برای این کار منوی Edit را باز می‌کنیم و Undo را انتخاب می‌کنیم.

با Undo می‌توانیم چندین عمل را برگردانیم؛ ولی این کار قدم به قدم و به ترتیب انجام می‌شود. یعنی اگر ۵ تغییر انجام داده باشیم و بخواهیم عمل سوم را برگردانیم، باید کارهای پنجم و چهارم را هم برگردانیم تا به کار سوم برسیم. حالا از Undo استفاده کنید.

حذف اطلاعات سلول

برای حذف محتوای خانه یا محدوده‌ای از خانه‌ها، به روش زیر عمل می‌کنیم:

ابتدا خانه‌های مورد نظر را انتخاب می‌کنیم. سپس برای حذف محتوا و تمام شکل‌بندی‌های خانه‌ها، کلید Delete را فشار می‌دهیم.

اما اگر خواستیم که شکل‌بندی خانه بماند ولی محتوایش پاک شود، منوی Edit را باز کرده و گزینه Delete Contents را انتخاب می‌نماییم.

برای حذف کامل سطر و Delete Columns برای حذف ستون مورد نظر را انتخاب می‌کنیم. منوی Edit را باز کرده و Delete Rows برای حذف سطر و Delete Columns برای حذف ستون انتخاب می‌کنیم. سطر یا ستون از صفحه‌گسترده حذف خواهد شد.

منبع: «جزوه آموزشی مهارت کار با نرم‌افزار صفحه‌گسترده» نوشته شرکت دانش‌بنیان سافا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن