آموزشچگونه

آموزش خط فرمان: قسمت سی و هفتم، اضافه کردن رنگ به خط فرمان

Print Friendly, PDF & Email

بیشتر برنامه‌های شبیه‌ساز ترمینال از برخی کاراکترها به منظور کنترل برخی مشخصه‌ها (مثل رنگ و متن بولد) و موقعیت مکان‌نما استفاده می‌کنند. موقعیت مکان‌نما را در انتهای این درس توضیح خواهیم داد اما ابتدا به رنگ نگاهی بیندازیم.

اضافه کردن رنگ به خط فرمان

کاراکتر رنگ با ارسال کاراکتر به شبیه‌ساز، رنگ را تعیین می‌کند. کدهای کنترا بر روی تصویر چاپ نمی‌شوند، بلکه به جای آن تفسیر می‌شود و نتیجه آن مشاهده می‌شود. همانطور که در دروس قبلی دیدیم توالی‌های \[ و  \]به منظور کپسوله‌سازی کاراکترهای چاپ‌نشدنی استفاده می‌شوند.

به منظور تغییر رنگ‌ها از کدهای موجود در جدول زیر استفاده می‌کنیم:

اکنون که کدهای رنگ را مشاهده کردید، آن را اجرا خواهیم کرد. کد رنگ خاکستری را انتخاب کرده و آن را کپسوله کنید و مقدار را در متغیر PS1 تعریف کنید.

همچنین می‌توانید رنگ پس‌زمینه خط فرمان را با استفاده از کدهای زیر موجود در جدول تغییر دهیم:

جابه‌جا کردن مکان‌نما

کدهای Escape (توالی‌های \[ و \]) را می‌توان به منظور تعیین موقعیت مکان‌نما استفاده کرد. این کار معمولاً به منظور نمایش یک ساعت و یا برخی دیگر از اطلاعات مفید در موقعیت‌های مختلف در صفحه‌نمایش استفاده می‌شود.

جدول زیر لیست کدهای موقعیت‌های مختلف را نمایش می‌دهد:

جدول زیر بصورت کامل و مورد به مورد، فرمانی که برای ایجاد ساعت وارد کردیم را تفسیر می‌کند:

اگر هم‌اکنون ترمینال را ببندید و مجددا آن را باز کنید. مشاهده می‌کنید که همه تغییراتی که انجام داده‌ایم مثل خط فرمان اختصاصی، رنگ و مکان‌نما از بین می‌روند. مسلما شما تمایلی ندارید که هر بار این تغییرات را انجام دهید. پس بایستی این تغییرات را در جایی ذخیره کنیم. با اضافه کردن به فایل .bashrc این تغییرات ثابت خواهد بود.

در ادامه فایل .bashrc را با استفاده از nano باز کرده و به آخر فایل رفته و دو خط زیر را به آن اضافه کنید:

منبع: کتاب The Linux Command Line نوشته William E. Shotts

Related Articles

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close