آموزشچگونه

آموزش کالک: قسمت بیست و دوم، قالب‌بندی نمودارها

Print Friendly, PDF & Email

در این قسمت از مجموعه آموزشی لیبره‌آفیس کالک با قالب‌بندی نمودارها آشنا خواهیم شد.

تغییر پس زمینه نمودار

می‌توانیم رنگ پس‌زمینه نمودار را تغییر دهیم. برای این کار، روی نمودار دابل کلیک می‌کنیم.

Chart Wall ظاهر می‌شود. زبانه Area را فعال کرده و رنگ پس‌زمینه را انتخاب کرده و OK می‌کنیم.

حال پس‌زمینه را به تصویر عوض می‌کنیم. برای این کار زبانه را روی Bitmap تنظیم کرده و یک تصویر پس‌زمینه را انتخاب می‌کنیم.

تغییر ظاهر نمودار

برای تغییر رنگ هر جزء از یک نمودار، آن جزء را با دوبار کلیک روی آن انتخاب می‌کنیم. در ادامه می‌توانید رنگ‌های هر قسمت را با رنگ دلخواه خود تنظیم کنید.

تغییر نوع نمودار

برای تغییر نوع نمودار، روی آیکون Chart Type را از نوار ابزار Chart انتخاب می‌کنیم.

می‌توانیم نوع نمودار را از بخش کناری انتخاب و تغییر داد.

انتقال نمودارها در یک کاربرگ، یا بین چند کاربرگ

می‌توانیم به راحتی با Drag کردن یک نمودار به محل مورد نظرمان نمودار را در یک کاربرگ جابجا کنیم. همچنین نمودارها را می‌توان کپی یا تکرار کرد. این کار با انتخاب نمودار، سپس انتخاب دستور Copy از منوی Edit رفتن به خانه مقصد و انتخاب دستور Paste از منوی Edit انجام می‌شود. در ادامه می‌توانید نمودار را از سمت راست کاربرگ، در خانه B3 کپی کنید.

نمودارها را می‌توان بین صفحات گسترده، کپی یا منتقل کرد. باز هم نمودار را انتخاب کرده و Copy یا Cut می‌کنیم. سپس صفحه گسترده مقصد را از منوی Window انتخاب کرده و بعد خانه مقصد در آن صفحه گسترده را انتخاب کرده و نمودار را درج می‌کنیم.

بالاخره نمودارها را می‌توان بین صفحه گسترده و برنامه واژه‌پرداز (Writer) یا اسلاید (Impress) کپی یا منتقل کرد. نمودار را انتخاب کرده و از منوی Edit دستور Copy یا Cut را اجرا می‌کنیم. سپس در محل مورد نظر در واژه‌پرداز دستور Paste را اجرا می‌کنیم.

تغییر اندازه و حذف نمودارها

شاید بخواهیم اندازه یک نمودار را تغییر دهیم تا در چیدمان کلی ما بهتر دیده شود. وقتی نمودار انتخاب شد، ۸ مربع کوچک که کار دستگیره‌های وسط هر لبه نمودار، اندازه را در جهت همان محور تغییر می‌دهد.

دستگیره سمت چپ، امکان تغییر اندازه افقی را فراهم می‌کند و دستگیره‌های بالا و پایین، تغییر اندازه قائم را میسر می‌کنند. اگر کلید Shift را پایین نگه داشته و دستگیره‌های گوشه را بکشیم، نسبت اندازه‌های افقی و قائم نمودار در حین تغییر اندازه ثابت می‌کند. نمودار فقط کوچک یا بزرگ شده و به هم ریخته نمی‌شود.

سعی می‌کنیم نمودار نشان داده شده را دوبرابر بزرگتر کنیم، ولی نسبت اندازه‌های آن ثابت بماند. برای این کار به منوی Format و سپس Object رفته و گزینه Position and Size را انتخاب می‌کنیم.

همچنین می‌توانیم روی نمودار رسم شده راست کلیک کنیم و گزینه Position and Size را انتخاب می‌کنیم.

در پنجره محاوره‌ای باز شده، بخش Size مقادیر عرض و ارتفاع را تنظیم می‌کنیم. در صورتی که گزینه Keep ratio انتخاب شده باشد، نسبت عرض و ارتفاع ثابت می‌ماند.

جهت حذف نمودار، می‌توان آن را با انتخاب کردن و زدن کلید Delete حذف کرد.

منبع: «جزوه آموزشی مهارت کار با نرم‌افزار صفحه‌گسترده» نوشته شرکت دانش‌بنیان سافا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن