آموزشچگونه

آموزش کالک: قسمت بیست و هفتم، چاپ سند

Print Friendly, PDF & Email

در این قسمت از مجموعه آموزشی لیبره‌آفیس کالک در رابطه با چاپ سند بحث خواهیم نمود.

تغییر حاشیه‌های کاربرگ

حاشیه‌ها فضاهایی در بالا، پایین، چپ و راست یک صفحه گسترده هستند که چاپگر در هنگام چاپ فایل در اطراف باقی می‌گذارد. برای تغییر حاشیه، منوی Format را باز می‌کنیم. گزینه Page را کلیک می‌کنیم.

با این کار، کادر محاوره‌ای Page style باز می‌شود.

در بخش Margins می‌توانیم مقادیر حاشیه چپ، راست، بالا و پایین را تنظیم کنیم.

تغییر جهت کاربرگ

تغییر جهت صفحه گسترده، کاری ساده است. بدین صورت عمل می‌کنیم:

منوی Format را باز می‌کنیم. گزینه Page را انتخاب کرده تا کادر محاوره‌ای Page style باز شود.

در بخش Orientation دو گزینه وجود دارد. Portrait و Landscape.

گزینه Portrait اطلاعات را بر صفحه کاغذ در طول، چاپ می‌کند و گزینه Landscape اطلاعات را در عرض کاغذ چاپ می‌کند. گزینه مورد نظرتان را با کلیک روی آن، فعالی کنید.

تنظیم کاربرگ برای جا شدن در یک صفحه

طبیعت صفحات گسترده و حجم انبوهی از اطلاعاتی که می‌توانند در خود جای دهند، چاپ آن‌ها روی چندین صفحه می‌تواند کاملاً گیج‌کننده باشد. برای غلبه بر این مشکل Libreoffice Calc امکانی فراهم کرده که می‌توان کاربرگ را به هنگام چاپ در یک یا چند صفحه مشخص جای داد.

برای دسترسی به این امکان، به روش زیر عمل می‌کنیم:

منوی Format را باز می‌کنیم، گزینه Page را انتخاب می‌کنیم. کادر محاوره‌ای Page style ظاهر می‌شود. در زبانه‌های بالا زبانه Sheet را انتخاب کرده، در بخش Scale کادر کشویی آن را بر روی Fit print range on number of pages گذاشته و طوری اصلاح می‌کنیم که روی صفحه چاپ انجام شود.

اگر بخواهیم در یک صفحه چاپ انجام شود، مقدار number of pages را به یک صفحه تنظیم می‌کنیم و به هر صورت می‌توانیم از هر تعداد صفحه که بخواهیم و برایمان مناسب باشد، در اینجا اعمال می‌کنیم.

افزودن و اصلاح متن در سرصفحه و پا صفحه

وقتی به یک صفحه گسترده نگاه می‌کنیم، داده‌ها به سهولت قابل تشخیص هستند، ولی وقتی چاپ شد، ممکن است معنی داده‌ها به همین روشنی مشخص نباشد.

افزودن سرصفحه و پاصفحه به صفحات، سبب تشخیص سریعتر و سهل‌تر کار ما می‌شود. با ایجاد سرصفحه و پاصفحه، این اطلاعات در تمام سند ما دیده خواهند شد ولی در هنگام کار، اثری از این اطلاعات در کاربرگ نخواهیم دید.

برای ایجاد سرصفحه و پاصفحه به روش زیر عمل می‌کنیم:

در منوی Format گزینه Page و سپس زبانه‌های Header و Footer جهت این تنظیمات قابل دسترس هستند.

جهت تنظیم پاصفحه یا سرصفحه، کافی است روی گزینه Edit کلیک کنیم. با این کار، کادر محاوره‌ای دیگری ظاهر می‌شود که سه بخش دارد.

بسته به آنکه متن را در کدام کادر وارد کنیم، سمت چپ، وسط یا راست سند چاپ خواهد شد. حالا متن مورد نظرتان را با توجه به محل مورد نظر، در کادر مناسب وارد کنید.

برای تغییر دوباره سرصفحه و پاصفحه، از منوی Insert گزینه Header and footer نیز می‌توانیم استفاده کنیم. روی Header  یا Footer کلیک می‌کنیم.

در قسمتی که می‌خواهیم تغییر دهیم کلیک کرده و اصلاحات را اعمال می‌کنیم. وقتی از اطلاعات درج شده رضایت داشتیم، پنجره را با کلیک OK می‌بندیم تا به محیط کاربرگ برگردیم.

درج فیلدها (مانند شماره صفحات)

Calc به کاربران خود امکان ایجاد سرصفحه و پاصفحه‌های دلخواه را می‌دهد. برای این کار به روش زیر عمل می‌کنیم:

در منوی Format گزینه Page زبانه‌های Header و Footer بسته به آنکه بخواهیم اطلاعات را در بالا یا پایین صفحه خروجی نمایش دهیم، انتخاب می‌کنیم.

در کادر محاوره‌ای ظاهر شده، داده مورد نظرمان را در کادر مناسب تایپ می‌کنیم. این کادرها برای تنظیم نمایش اطلاعات در سمت چپ، وسط یا سمت راست صفحه چاپ شده کاربرد دارند.

در این پنجره امکان افزودن شماره صفحه، اطلاعات تاریخ و ساعت، نام فایل و نام برگه فراهم شده است. حالا ما نام فایل و کاربرگ را در سمت چپ وارد می‌کنیم.

شماره صفحه جاری و کل صفحات را نیز در وسط و تاریخ و ساعت را در سمت راست درج می‌کنیم. هر گاه از انتخاب‌های خود راضی بودیم OK می‌کنیم تا به محیط صفحه گسترده برگردیم.

کار هر یک از کلیدهای تصویری که در پایین پنجره محاوره‌ای در تصویر بالا نشان داده‌ایم را به ترتیب از چپ به راست در ادامه توضیح می‌دهیم:

  • قالب‌بندی متن در سرصفحه و پاصفحه
  • درج عنوان و نام فایل
  • نام کاربرگ
  • درج صفحه
  • درج صفحه کل
  • درج تاریخ
  • درج زمان

اهمیت کنترل صفحات گسترده قبل از توزیع آن‌ها

بی‌شک کنترل صحت و دقت اصلاحات درج شده در صفحات گسترده، مهم است. مثلاً کنترل اطلاعات با ابزار کنترل املا در منوی Tools و گزینه Spelling قابل انجام است. کنترل املای صفحه گسترده را انجام می‌دهیم.

کنترل جهت فرمول‌ها خیلی سخت‌تر است و توجه و دقت ویژه در هنگام تولید فرمول‌های و اطمینان از اینکه تمام خانه‌های مرتبط در فرمول منظور شده‌اند، خیلی مهم است.

پیش‌نمایش چاپ کاربرگ

اگر می‌خواهیم ببینیم که صفحه ما وقتی چاپ می‌شود، چه شکلی خواهد داشت می‌توانیم از منوی File گزینه Print Preview را انتخاب کنیم.

این کار سند را پنهان کرده و کل صفحه کار را نمایش می‌دهد. در اینجا می‌توانیم سندمان را کنترل کنیم. وقتی کنترل صفحه تمام شد، Close Preview را کلیک می‌کنیم.

خاموش کردن خطوط شبکه برای چاپ

وقتی نوبت چاپ رسید، می‌توانیم چاپ یا عدم چاپ خطوط شبکه‌ای بین سطر و ستون‌ها را انتخاب و کنترل کنیم. این گزینه‌ها در منوی Format و گزینه Page قرار دارد. حال به مسیر ذکر شده رفته و در کادر محاوره‌ای باز شده گزینه grid را برای چاپ خطوط شبکه‌ای و گزینه Row and column heading را برای چاپ عنوان‌ها فعال می‌کنیم.

عنوان‌دهی خودکار

گاهی خروجی چاپی در صفحات گسترده، بیش از یک صفحه است. در این شرایط ممکن است بخواهیم عناوین را روی تمام صفحات چاپ کنیم.

برای این کار منوی Format و گزینه Print Ranges را انتخاب کرده و حالا Edit را انتخاب می‌کنیم. کادر محاوره‌ای Edit print ranges ظاهر می‌شود.

حالا در کادر Rows to repeat کلیک می‌کنیم. فقط روی سطرهایی که عناوین در آن‌ها هستند و می‌خواهیم در بالای هر صفحه تکرار شوند، کلیک می‌کنیم. وقتی این کار انجام شد، می‌توانیم در کادر Columns to repeat کلیک کنیم.

فقط روی ستون‌هایی که می‌خواهیم در کنار هر صفحه تکرار شوند، کلیک می‌کنیم. وقتی تغییرات مورد نظرمان را اعمال کردیم OK می‌کنیم.

کنترل چاپ

معمولاً می‌خواهیم کل کاربرگ را چاپ کنیم. ساده‌ترین راه برای انجام این کار، انتخاب آن برگه و زدن دکمه Print است. البته مواقعی هم هست که ممکن است نخواهیم کل کاربرگ را چاپ کنیم.

ممکن است بخواهیم چند صفحه از کل کاربرگ یا بعضی خانه‌های آن را چاپ کنیم. اگر خواستیم بعضی از خانه‌ها را چاپ کنیم، آن خانه‌ها را انتخاب می‌کنیم.

وقتی خانه‌های مورد نظر برای چاپ را انتخاب کردیم، یا اگر معیار دیگری برای چاپ بخشی از کارمان داریم، از منوی File گزینه Print را انتخاب می‌کنیم.

گزینه Selected Cells را به حالت انتخاب درآوریم. همچنین می‌توانیم تعداد صفحه‌های مورد نظرمان را هم انتخاب کنیم. کادر مقابل Pages ما را قادر به انتخاب تعدادی از صفحات کاربرگ جاری برای چاپ می‌سازد. حالا شما خانه‌های انتخاب شده را چاپ کنید.

همچنین می‌توانیم یک نمودار را چاپ کنیم. برای انجام این کار نمودار را انتخاب کرده و از منوی File گزینه Print را انتخاب می‌کنیم.

گزینه Selected Cells را انتخاب کرده و مطمئن شویم که نمودار مورد نظر انتخاب شده و آنگاه OK می‌کنیم.

منبع: «جزوه آموزشی مهارت کار با نرم‌افزار صفحه‌گسترده» نوشته شرکت دانش‌بنیان سافا

 

Related Articles

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close